„Már tudom, hogy meg lehet ülni két lovat is egy fenékkel”
Délelőtt stílfűrészekről gyárt videókat, délután anyukáknak tart edzést Horváth Lilla, aki egyszerre vezeti a család műszaki cégét és építi saját életmód márkáját. Nőként nem hozzák zavarba a láncfűrészek sem, de azért megkönnyebbült, hogy cégvezetőként nem kell mindenhez értenie.
“Az első pár évben a vásárlók ledöbbentek, amikor elsőre tudtam válaszolni a kérdéseikre, ezek a kis sikerek löktek előre, amikor elkeseredtem. A legtöbb vevő ugyanis azzal indított, hogy „én inkább a férfi kollégájától szeretnék kérdezni”… – meséli Horváth Lilla, a szombathelyi Silvanus Stihl Szakkereskedés és Szerviz vezetője. Lilla a pult mögött kezdte eladóként, ma pedig már ő vezeti a családi vállalkozást szüleivel. Nőként nincs könnyű dolga, időbe telt elfogadtatnia magát, nemcsak a vevőkkel, hanem a partnerekkel és munkatársakkal is. Azt sem bánja, hogy minden területbe belekóstolt a cégnél, így ugyanis valóban mindent tud róla. Pedig eleinte esze ágában sem volt kerti gépekkel foglalkozni.
“Még csak műszaki beállítottságú sem vagyok, mindig a mozgás volt a szerelem az életemben. Testnevelés-geográfus szakon végeztem, egy ideig külföldön dolgoztam lovasoktatóként, valahogy mégis úgy alakult, hogy hazatérve édesapám meggyőzött, legalább egy kicsit dolgozzak a cégnél… Ennek már 16 éve” – mondja.
„Nem kell tudnom megszerelni egy motoros fűrészt”
Fokozatosan beletanult mindenbe, a robbantott műszaki ábráktól az adminisztrációig, de amikor felmerült a generációváltás
kérdése, mégis sokat vívódott. Nemcsak azon, hogy valóban a műszaki vállalkozás-e az ő útja, hanem azon is, vajon lehet-e
egy fenékkel két lovat megülni. (Spoiler: lehet.) A helyzetét nem könnyítette meg az sem, hogy időközben Szombathelyről Győrbe
sodorta a szerelem, s azóta ingázik a két város között.
“A döntésben segített, hogy időközben felismertem: cégvezetőként nem az a lényeg, hogy meg tudjak szerelni egy motoros fűrészt, mert egy bizonyos szint felett szinte mindegy, mi a cég profilja… A titok, hogy kell egy jól felépített rendszer és egy olyan csapat, ahol mindenki nagyon jó a maga területén” – vallja. Mára kifejezetten megszerette, hogy „kétfelé dolgozik”, sőt, a két teljesen különböző feladat jól kiegészíti egymást. Heti 1-2 napot Szombathelyen tölt, a cégvezetői feladatokat pedig online és személyes edzések tartásával és életmód-tanácsadással ellensúlyozza.
Abban, hogy mára megszerette a kisgépek világát, szerepet játszott az is, hogy a korszerű akkumulátoros technológia sokkal közelebb áll hozzá, mint a hagyományos, „berántós” gépek világa. Sokat dolgozik is velük, YouTube- és TikTok videókban mutatja be rendszeresen a csúcsinőségű kertészeti gépeket, például azt, hogyan kell megnyírni a sövényt akkumulátoros fűrésszel.
Online életmód programot épít
Közben nem tette félre az örök szerelem sportot és mozgást sem, végig építette a saját márkáját, egészség és fitnesz vonalon. Egy ideig, még Szombathelyen saját fitneszterme is volt, amit a COVID miatt kellett bezárnia. Most négyéves kislánya már Győrben született, még kicsi volt, amikor Lilla elkezdett kismama- és szülés utáni tornát tartani. Eredetileg a járvány kényszerítette online fitneszórákra, de mára profivá képezte magát. Azokhoz szól, akik szeretnék visszanyerni az alakjukat, de rugalmas időbeosztásban és szélsőségektől mentesen.
Technika ide vagy oda, a szuper kis győri közösséget, akiknek rendszeresen órát tart, nem hagyná ott, a személyes kapcsolódás nehéz pótolni, mondja. A funkcionális zsírégető és alakformáló edzések mellett nemsokára programot indít a 10+ pluszkilóval küzdő anyukáknak, a vendégei közül többen még azt is bevállalták, hogy részt vesznek a videós edzéseken, így hétről hétre mindenki nyomon követheti az eredményeiket.
“Bár látszólag a Silvanus a nagyobb feladat, amibe most belefogtam, felépíteni az énmárkámat és létrehozni egy teljesen új online videós fitnesz-életmód programot, szerintem nagyobb kihívás lesz! Már csak azért is, mert az online térben egyedül vagyok, nem áll mögöttem szakértő csapat, miközben a konkurencia hatalmas…” – mondja Lilla.
„Ismerek olyan vállalkozókat, akiknek erre ráment a családjuk”
Ezt már a generációváltásról mondja Lilla, akinek a vezetővé válás, a költözés és a gyerekvállalás mellett ezzel is meg kellett birkóznia a Silvanusnál. Nem tagadja, nehéz menet volt, s bár mára dűlőre jutott a szüleivel, sokat küzdöttek. Kellett fél év, mire kialakult, kinek mi legyen a feladata a cégben, hogy mindenki jól érezze magát, a szülei ugyanis nem léptek teljesen hátra, máig bejárnak és részt vállalnak a napi feladatokban. Lillának pedig, aki azt hitte, a cégátadás pikk-pakk megy majd, nagy felismeréseket hozott ez az időszak.
“Időbe telt, mire megértettem, hogy a szüleimnek, mint első generációs vállalkozóknak, mit jelent a cég. Nekik ez az életük, a második gyermekük, ezért nem várhatom el tőlük, hogy egyik napról a másikra elengedjék. Nem is kell, hiszen ők nem a dolgozói, hanem a részei a cégnek. Szerencsére annyira erős köztünk a szeretet és a kötődés, hogy azt egyetlen üzleti konfliktus sem tudta kikezdeni” – mondja. Pedig azokból is volt bőven, elsősorban az eltérő tempó miatt: míg Lilla saját bevallása szerint gyorsan menne előre, a szülei generációja a stabilitást és a biztonságot helyezi mindenek elé.
Horváth Lilla tanácsai…
…az önképzésről: „A sikerben nagy szerepe van a folyamatos tanulásnak – nemcsak szakmai vonalon. Az önismeret és a vezetői képességek fejlesztése legalább olyan fontos, mint a szakmai tudás, sőt. Nálam most a marketing a fő prioritás, egy hosszabb programban tanulom.
…a női érvényesülésről : „Ahhoz, hogy nőként elfogadjanak egy férfias területen, elsősorban eredmények kellenek, hogy jól menjen a cég. Sokat segített, hogy észrevettem, sok nő van hasonló helyzetben, mint én. Kell, hogy az ember érezze, nincs egyedül, jó meghallgatni másokat is. Kis túlzással csak addig nehéz, amíg azt hiszed, hogy csak neked az. Olyan ez, mint a gyereknevelés: kicsit jobban érzed magad, ha látod, hogy nemcsak a te gyereked bőg.
…a munkabírásról: „Nem szabad kiégni! Fontos, hogy meglegyen az egyensúly a munka és a magánélet között, hogy legyen idő és lehetőség töltődni. Legyél tisztában az erősségeiddel, de a gyengeségeiddel is. Az utóbbiakra találd meg a megfelelő embert, hiszen nem kell mindent neked csinálnod és nem kell mindenhez értened.”
…a generációváltásról: „A legfontosabb a türelem egymás iránt, megérteni egymás motivációit. Nem szégyen segítséget kérni sem – mi is ezt tettük -, ma már sok szakember, coach és üzleti mentor foglalkozik a generációváltás folyamatával.
Szerző:
Pomaranski Luca – Telekom Hello Biznisz szerkesztőség
Mondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!