E-pénztárgép, e-nyugta – változások a küszöbön!
Fontos változás vár a pénztárgéphasználatra kötelezett vállalkozásokra (például a kiskereskedelmi üzletekre, éttermekre, szálláshelyekre, taxisokra, plasztikai sebészekre, gyógyszertárakra, masszőrökre, konditermekre stb.). Egy közelmúltban kihirdetett NGM rendelet értelmében 2025. július 1-től van lehetősége a kereskedőknek E-pénztárgép üzemeltetésére. Fogyasztói oldalról a vevői applikáció bevezetése, illetve az elektronikus bizonylatok megjelenése jelent újdonságot. Az elkövetkező hónapok az újfajta pénztárgépek fejlesztéséről, típusvizsgálatáról és engedélyezéséről szólnak majd.

Mire számíthatunk?
Az e-pénztárgépek bevezetése alapjaiban rázza meg a magyar kasszarendszert. Az új e-pénztárgép és e-nyugta rendszer arra hivatott, hogy teljes mértékben kiváltsa a korábbi papíralapú bizonylatolást azzal, hogy a jelenlegi online pénztárgépes, számítógépes, kézi nyugtás – dominánsan papíralapú - rendszer helyébe lép. Az új rendszer kevesebb adminisztrációval és papírfelhasználással jár majd. Az e-pénztárgép alkalmazása esetén papír alapú másolatot kizárólag a vevő kifejezett kérésére kell majd kiállítania a pénztárgéphasználónak. Az e-pénztárgépek használata az idei év közepétől egyelőre csak egy opcionális választás lesz, mindazonáltal az utóbbi időben egyre inkább teret nyerő elektronikus fizetések hatására bizonyára elgondolkodnak majd a kereskedők, hogy minél hamarabb bevezessék ezt a „trendi” megoldást. A zökkenőmentes átállás érdekében a korábbi online pénztárgépek még 2028. június 30-ig alkalmazhatók, ezt követően már csak a mostani szabályoknak megfelelő e-pénztárgépek maradhatnak használatban.
Hardver- vagy felhőalapú e-pénztárgép?
Az új szabályok értelmében általánosságban elmondható, hogy hardveralapú és felhőalapú e-pénztárgépeket is alkalmazhatnak majd az érintettek. Azok a vállalkozások azonban, akik jelenleg online pénztárgép használatára kötelezettek, csak a hardveralapú e-pénztárgépet választhatják majd. A rendelet értelmében bizonyos tevékenységi körök (pl. élelmiszer kiskereskedők) esetében is kizárólag hardveralapú pénztárgépet lehet majd alkalmazni. A hardveralapú e-pénztárgépekben egy adóügyi egység biztosítja az adatkapcsolatot a NAV-val. A felhőalapú megoldás ezzel szemben egy okostelefonra letölthető alkalmazás, amely jelentős megtakarítást jelenthet a papírnyugtát használó vállalkozások.
Hogyan alakul a bizonylatolás folyamata, az iratmegőrzési kötelezettség? Mi szól az e-pénztárgépek mihamarabbi bevezetése mellett különösen a kisvállalkozások esetében?
Az e-pénztárgéppel elektronikus bizonylatot lehet kibocsátani a vásárlásról a korábbi papíralapú nyugta helyett. Az elektronikus nyugtákat az e-pénztárgépek az adóhatóság nyugtatárába továbbítják, ahol a bizonylatok 10 évig kerülnek megőrzésre. Ennek a megoldásnak az egyik előnye tehát az, hogy mentesíti az e-pénztárgép használókat az iratmegőrzéssel együtt járó adminisztratív kötelezettségek teljesítése alól, a nyugtatárba történő adatszolgáltatással ugyanis az e-pénztárgép által kiállított elektronikus bizonylatok tekintetében a bizonylatmegőrzési kötelezettség teljesül. További előnye lehet az e-pénztárgépnek, hogy az online pénztárgépeknél előírt évi egyszeri kötelező szervizeléssel szemben az e-pénztárgépek szervizelése csak akkor kötelező, ha azt az üzembentartó kéri a forgalmazótól, azaz megspórolható a rendszeres kötelező szervizelés is.
A kisvállalkozókat a NAV egy ingyenesen, bárki által könnyen és egyszerűen használható e-pénztárgéppel támogatja, így már nem éri meg a továbbiakban a nyugtatömböt használni. Ehhez a gyakorlatban mindössze egy okostelefonra lesz szükség, amelyre a vállalkozó letölti az ingyenes e-pénztárgép alkalmazást, nyugtanyomtatót pedig csak arra az esetre kell beszerezni, ha valaki mégis papíron kérné a bizonylatot.
Vevői alkalmazás
A vásárlók ún. vevői alkalmazás segítségével érhetik el a nyugtákat elektronikus úton. A vásárlást követően a mobiltelefonon tekintheti meg a fogyasztó a vásárlásról kiállított bizonylatokat. Ehhez mindössze egy vevői QR kódra lesz szükség, amit be kell mutatni a kereskedőnek. Papíralapú másolat a jövőben tehát csak akkor kerül majd kiállításra, ha a vevő nem rendelkezik ilyen applikációval és kifejezetten kéri a papíralapú bizonylat kiállítását. A vevői alkalmazások csak az elektronikus bizonylatok megjelenítésére szolgálnak, az adatok forrása az adóhatóság adatbázisa, a nyugtatár lesz. Várhatóan az adóhatóság is elkészíti a saját vevői applikációját, ugyanakkor a piaci szereplőknek is lehetőségük lesz vevői alkalmazás kifejlesztésére. Ez utóbbi esetben az alkalmazásokat engedélyeztetni kell az adóhatósággal. Az applikáció segítségével a vevők elektronikusan követhetik nyomon vásárlásaikat, elérhetik a jótálláshoz, garanciához szükséges iratokat, így a fogyasztói jogok is gyorsabban és egyszerűbben érvényesíthetők lesznek. A vásárlás névtelensége biztosított lesz az e-pénztárgép rendszerben is, hiszen az alkalmazás nem ad át személyes információkat, a vásárló ugyanúgy anonim marad, ahogy korábban.
Speciális szabályok
A rendelet speciális rendelkezéseket fogalmaz meg az üzemanyagkútkezelő, az üzemanyagkártyás értékesítéshez használt e-pénztárgépekre, az önkiszolgáló üzemanyagkút rendszerre, az éttermi, egészségkártyás értékesítés kezelésére alkalmas és az ún. kétvállalkozós pénztárgépekre vonatkozóan.
A rendelet számos technikai részletet rögzít az e-pénztárgépek üzemeltetésével, fejlesztésével kapcsolatban, illetve meghatározza az eljárási díjakat is.
Az elkövetkező hónapok bizonyára az újfajta pénztárgépek típusvizsgálatáról és engedélyezéséről szólnak majd. A vizsgálatokat a NAV szakemberei végzik el. A jogszabályoknak megfelelő működés mellett szigorúan ellenőrzik az e-nyugta kiállításának folyamatát és beküldését az úgynevezett nyugtatárba, illetve azt is, hogy semmiképp ne lehessen kijátszani vele az adóügyi előírásokat. Az új rendszerben valamennyi kiállított nyugtáról adatot kell szolgáltatni, így a NAV a jelenleginél jóval több vásárlás adatait fogja látni valós időben.
A szerző adótanácsadó, jogász, a WTS Klient Kft. managere.
Tovább olvasnád?
Regisztrálj!
- Lépj kapcsolatba más vállalkozókkal, üzleteljetek
- Töltsd le D terveinket, és digitalizáld a vállalkozásodat
- Fogyaszd exkluzív tartalmainkat
- Értesülj első kézből az aktuális kkv-kat értintő témákról hírlevelünkből