„Az emberek közösségi élményekre vágynak” - A szolnoki TISZApART Mozi története

A Demeter család közel négy évtizede vezeti a tulajdonukban lévő szolnoki Tisza Mozi Kft.-t, amely már nem csupán egy mozi, hanem Szolnok kulturális életének egyik meghatározó központja is. A család generációkon átívelő elkötelezettséggel, innovatív szemlélettel igazodott a változó piaci és kulturális igényekhez. Demeter Évával beszélgettünk a családi vállalkozás múltjáról, a generációváltásról és a jövő kihívásairól.

{{ formattedDate }}5 perc olvasási idő

Éva édesapja, Demeter István 1990-ben, idén 35 éve alapította meg a Tisza Mozi Kft-t, amikor több társával átvette a városi mozi üzemeltetését a Mozi Üzemi Vállalattól Szolnokon. Akkor még több tulajdonosa volt a vállalkozásnak, de idővel sikerült megvásárolnia a céget a társtulajdonosoktól, és innentől kezdve ő vitte tovább az üzletet, melyhez csatlakoztak a családtagok: fia, idősebb lánya, felesége, majd a kisebbik lánya, Éva is. Eleinte több filmszínházat is működtettek a környéken, sőt, a mozik mellett 50 videotékát is üzemeltettek, ám idővel már nem volt igény a kölcsönzésre, ezért azokat be kellett zárniuk. „Emlékszem nagyon sok pénzt fektetett be édesapám a filmek megvásárlására a vhs kazetta korszak idején, majd amikor ez lecsengett, egyetlen üveg pálinkáért adta el az összes kazettát egy embernek. Óriási veszteségünk volt ez!” – meséli Éva, aki a mozi nemzetközi kapcsolatok koordinátora és az Alexandre Trauner ART/Film Fesztivál vezetője.

Édesapja jó üzletemberhez méltóan mindig megtalálta a megoldást, és alkalmazkodott a kor igényeihez. Amikor például 2002-ben a helyi plázában megnyílt a - komoly konkurenciát jelentő - Cinema City, újradefiniálta a művészmozi fogalmát. Törekedett az újításokra, a közönség megnyerésére, szórakoztatására, de filmes oktatásra is. Idővel sikerült egy olyan kulturális központot létrehoznia, melyben a filmvetítések mellett kiállítások, koncertek, felolvasó estek, kisebb színházi produkciók, és közönségtalálkozók is helyet kaptak. Igyekezett kihasználni minden elérhető forrást annak érdekében, hogy a vállalkozásukat fejlessze, szépítse, és olyan korszerű technológiával lássa el, amely versenyképessé teszi a mozit a konkurenciával szemben. Ez komoly kihívást jelentett neki, mivel a Cinema City 2002-es létrejötte után sorra zártak be a környékbeli kisebb mozik. Az egyetlen, amely megmaradt az övé volt.

Erőfeszítéseinek eredményeképpen napjainkban a TISZApART Mozi  az egyik legnépszerűbb közösségi hely a fiatalok körében Szolnokon. Három termében napi kilenc vetítést tartanak, melyek 60 százalékban művészfilmeknek, 40 százalékban pedig magyar, európai és amerikai filmvetítéseknek ad helyet. A mozi az országban az egyetlen filmszínház, melynek több mint 25 éve folyamatosan van tavaszi és őszi filmklubja és 14 éve filmes tábora. A vetítések mellett ’mozikvízek’, Youtuber tanfolyamok, filmkészítő workshopok, és minden ősszel megrendezett, saját nemzetközi filmfesztivál várja a vendégeket. Ez utóbbi az ’Alexandre Trauner ART/Film Fesztivál’, amely 9 egyetem hallgatóit és tanárait látja vendégül a megyeszékhelyen.

„Érdekes szituáció, hogy az apukám a főnököm,a nővérem és az anyukám a kollégám.”

Éva már kisgyerekként folyamatosan látta, hogyan irányítják szülei a filmszínházat, amely otthon az ebédlőasztalnál is gyakori téma volt. Sokszor rajzolt a plakátok hátuljára, vagy bújócskázott a moziban, ennek ellenére nem volt egyértelmű számára, hogy ő is a moziban fog elhelyezkedni. Annak idején nagyon korán elköltözött otthonról, máshol járt gimnáziumba, majd egyetemre, és egy ideig külföldön is élt. Azonban amikor hat évvel ezelőtt visszaköltöztek Szolnokra a férjével és gyermekeikkel, mégis bekapcsolódott a családi vállalkozásba. Érdekes helyzetet teremt számára, hogy az édesapja a főnöke, míg a nővére és az édesanyja a kollégái, de úgy érzi, mára mindannyian belerázódtak ebbe a dinamikába. Éva fiatalos lendülete, újító ötletei, nyelvtudása és nemzetközi kapcsolatai segítik a mozit nemzetközi viszonylatban is megállni a helyét, míg édesapja a tudás és a tapasztalat birtokában továbbra is a mozi vezetője, tanácsaival és innovatív szemléletével, remek problémamegoldó készségével segíti kollegáit.

Éva elmondta, hogy jelenleg a nemzetközi vonalat próbálja erősíteni a vállalkozáson belül, különös tekintettel az európai uniós pályázatokra. „Nem biztos, hogy megélne egy ilyen művész mozi a saját lábán, de ha jól kihasználja ezeket a pályázati lehetőségeket, akkor ki tudjuk egészíteni a tevékenységünket olyan programokkal, amelyek amúgy nem lennének itt elérhetőek.”- magyarázza. Hozzátette, hogy a pályázatíráson kívül az édesapja feladataiba is igyekszik belelátni, azokat fokozatosan megtanulni. Jelenleg generációváltás zajlik náluk, ami úgy látja, egyik fél számára sem könnyű folyamat. Korábban évekig szinte kizárólag a mozi által minden évben megrendezett filmfesztivállal foglalkozott, de mostanra elkezdett belefolyni a mozi mindennapi működésébe, például az árubeszerzés, programkészítés, marketing és terembérlet szervezésébe is. Édesanyja a programszervezésért és munkaügyekért felel, nővére a pénzügyi és adminisztratív feladatokat látja el. Emellett két kolléganőjük is segíti a munkát, egyikük az iskolákkal tart kapcsolatot és csoportos vetítéseket szervez, míg a másikuk koncerteket, programokat menedzsel, valamint a mozi pr és marketing tevékenységért a felelős, egyfajta üzemvezető is.

„Részt tudunk venni nemzetközi filmfesztiválokon is, mint zsűritag…”

Éva elmondta, hogy jelenleg egy öt országot átívelő nemzetközi projektben is részt vesznek, amelynek neve: ’Mozi korlátok nélkül’. A projekt keretében 2026 végéig 40 filmet akadálymentesítenek: a filmek audio-narrációval lesznek ellátva a vakok számára, míg a siketek számára speciális feliratozás és élő jelnyelvi tolmácsolás is elérhető lesz. Hozzátette, hogy a célcsoport nem csak a fogyatékossággal élők, hanem az idősebbek és fiatalok is, mivel ezek integrált vetítések, amelyek érzékenyítési céllal készülnek.

Tagjai az ‘Europa Cinemas’-nak , amely számos előnyt biztosít számukra. A hálózat konferenciákat és szemináriumokat szervez, amelyekre rendszeresen eljár, hogy tapasztalatot cserélhessen külföldi kollégákkal. Nemrég Litvániában járt egy négynapos konferencián, ahol bemutathatta a TISZApART Mozit 500 másik európai mozi vezetői előtt. „Nagyon hasznos az Europa Cinemas tagság számunkra. A szervezettel részt tudunk venni nemzetközi filmfesztiválokon is, mint zsűritag.” – említi a szakember. Kiemelte azt is, hogy igyekeznek naprakészek lenni, követni a nemzetközi trendeket, és marketing szempontból új utakat keresni. Példaként említi a ’YouTuber workshopot’, amely során a fiatalokat arra ösztönzik, hogy készítsenek filmajánlókat, és töltsék fel azokat a mozi YouTube-csatornájára. Ezzel kapcsolatban tavaly képzést is szerveztek.

„Egy művészmozit üzemeltetni 2025-ben,ahogy az elmúlt 35 évben is, kihívás.”

Éva elmondta, hogy nem árul zsákbamacskát azzal, ha kijelenti: „Egy művészmozit üzemeltetni 2025-ben, ahogy az elmúlt 35 évben is, kihívás.” Szerinte a vállalkozásuk azért élte túl az évtizedeket, mert szülei és most már ő és testvérei is mindig szívvel-lélekkel végzik a munkájukat. A vállalkozói lét nem ér véget nyolc óra után, de édesapja mindig azt mondta, hogy ha valaki szereti, amit csinál, és a hobbija válik a munkájává, akkor ez nem lesz megterhelő – és úgy érzi, ez valóban így is lett.

A siker másik titka szerinte édesapja innovatív szemlélete. Az egész jegyvásárlási rendszert átalakították, klubkártyát vezettek be, és egy „MoziKlikk” nevű applikációt is fejlesztettek, amely lehetővé teszi, hogy a látogatók jegyet vásároljanak, saját vetítéseket szervezzenek filmtőzsde jellegű rendszerben. Az applikáció ezen kívül lehetőséget biztosít asztalfoglalásra, és az asztalhoz rendelésre többek között. Ezenkívül nemrég egy pályázatnak köszönhetően VR-szemüvegeket vásároltak, felszereltek egy stúdiót filmforgatásra alkalmas eszközökkel, és rendelkeznek egy kültéri kioszkkal is, ahol a vendégek sorban állás nélkül vásárolhatnak jegyet. „A mozihoz tartozik egy nagy terasz is -a ’Múzsák tere’ -, ott tavasztól őszig koncerteket, kulturális és gasztronómiai rendezvényeket tartunk. Elhelyeztünk egy nagy LED-falat is, így tudunk szabadtéren vetíteni, nyáron EB-t nézni vagy az Olimpiát.”- tette hozzá.

„Ha meg tudjuk valósítani a saját elképzeléseinket,akkor boldogok leszünk!”

Éva szerint a legnagyobb feladat a közönség megtartása, a művész mozi létjogosultságának pontos meghatározása és folyamatos megújítása. Kihívást jelent, hogyan különböztessék meg magukat, és miként vonzzák be például a fiatalokat, illetve más korosztályokat. Különösen a covid óta a mozi nem feltétlenül szerepel az emberek kiadási listájának élén, emellett az árak emelkedtek, és a streaming szolgáltatók sem könnyítik meg a helyzetüket. Ezek ellenére egy kutatás szerint a fiatalok körében a mozi így is a top 3 helyszín között szerepel Szolnokon. Ehhez hozzásegítette őket, hogy a mozi tetőterében egy közösségi teret rendeztek be. Ha a nézők otthon találtak egy megörökölt bútordarabot, tükröt vagy komódot, amelyet szépnek tartottak, azt sokszor bevitték a moziba, és felajánlottak antik bútorokat is, amelyeket a mozinak szántak.

A TISZApART Mozi vezetője hangsúlyozta: „Az élményközpontúságot szeretnénk megtalálni. Ha meghirdetsz egy filmet, nem biztos, hogy beözönlik a közönség. De ha raksz mellé egy pohár bort, egy beszélgetést, vagy egy koncertet, akkor máris másképpen tekintenek az eseményre. Szerinte az emberek közösségi élményekre vágynak, ezért céljuk olyan kis közösségek formálása és bővítése - táborokkal, filmklubokkal-, hogy a mozi ne csupán egy hely legyen, ahova csak bejönnek és hazamennek.

Éva anno amerikanisztika-kommunikáció szakon végzett a szegedi bölcsészkaron. „Évekig dolgoztam multinál, de sohasem éreztem úgy magaménak az ottani munkát, mint a mozit, mert egy voltam a sok közül. Én úgy vagyok vele, ha meg tudjuk valósítani a saját elképzeléseinket, akkor boldogok leszünk!

Tippek Évától azoknak, akik hasonló vállalkozáson törik a fejüket:

  • Mindig merj nagyot álmodni! Abból még mindig lehet lejjebb adni, de ha kicsit álmodunk abból már nehezebb nagy célokat elérni.
  • Legyen a hobbid a munkád! Ha ezt meg tudod valósítani, sosem lesz gond a túlóra!
  • Tanulj a nálad okosabbaktól és tapasztaltabbaktól!
  • Keresd az együttműködési lehetőségeket! Ez a folyamatos fejlődés kulcsa!

szerző:Mekis Csilla

Ezek is érdekelhetnek

További tartalmak