Az USA-ban egy koktél mellett született meg az elhatározás – a PCB Design mérnökcég útja a világűrig
A szakmaiság mellett többek között a fiatal tehetségebe vetett hit, valamint a nagyfokú és gyors alkalmazkodó képesség jelenti a PCB Design mérnökcég sikerességének alapjait, így mára Magyarország egyik legnagyobb független elektronikai tervezéssel foglalkozó cégévé nőve ki magát sikeresen kapcsolódtak be az űripari fejlesztésekbe is. A kezdetekről, a növekedésről és annak kihívásairól, a krízishelyzetekről és a jövőről Lazányi János mérnök-cégvezetőt, tulajdonost kérdeztük.

„Fiatal koromban gyakran indultam innovációs versenyeken, néhányat meg is nyertem” – emlékezett vissza Lazányi János, a PCB Design, Magyarország egyik legnagyobb független elektronikai tervezéssel foglalkozó mérnökirodájának vezetője az elmúlt évtizedek eseményeire. Vagyis szinte törvényszerű volt, hogy a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnök szakán végző fiatalember a mérnöki pályán hoz létre maradandót, de azt talán még ő sem gondolta, hogy Baka Gergellyel közösen alapított cégével az űripar sikeres szereplőivé is válnak.
Sok minden eldőlhet egy koktél mellett
A diplomaszerzés után Lazányi János doktoranduszként és oktatóként is az egyetemen maradt, ám mint egyéni vállalkozó már akkoriban is számos ipari projektben vett részt. Egy évtized múltán viszont mégis elérkezett a cégalapítás azon pillanata, ami gyakorlatilag megalapozta a napjainkban is ismert mérnökcéget. „Akkoriban egyéni vállalkozóként együtt dolgoztunk egy német partnerrel. Az ő meghívásukra vettünk részt az USA-ban egy szakmai konferencián, ahol egy norvég cég képviselőivel beszélgetve dőlt el, hogy szívesen megbíznának minket egy nagyszabású termékfejlesztéssel” – fogalmazott Lazányi János. Mint azóta kiderült, e koktél mellett született megállapodás alapjaiban határozta meg a jövőt, „ugyanis ez a norvég csapat volt az első és azóta is az egyik legnagyobb ügyfelünk. E megállapodás tette lehetővé, hogy a PCB Design-t életre hívjuk, stabilan működtessük és fejlesszük.”
Az persze mindig egy izgalmas kérdés egy növekvő cég vagy szervezet életében, hogy milyen emberekből építi fel a csapatát, s hogy miképpen tudja kezelni a növekedésből adódó speciális kihívásokat. A PCB Design vezetői viszont semmit sem bíztak a véletlenre, így amikor a cég elérte a harminc fős létszámot, bevontak egy szervezetfejlesztő szakembert, akivel két évig dolgoztak együtt. „Ő segített a belső folyamatok és szerepkörök kialakításában” – tette hozzá Lazányi János. Mindemellett pedig mérnökök lévén eleve folyamatszeméletben-, szabványokban- és minőségbiztosítási rendszerekben gondolkodnak és működnek, így a cég folyamatai jól definiáltak, meghatározottak és megfelelnek a kötelező szabványoknak. „Ugyanakkor mi a laza vezetésben hiszünk, szeretném hinni, hogy cég irányítási módszerét a jókedv és a baráti légkör jellemzi, ha pedig ismertek a működési folyamatok és hogy kinek mi a pontos feladata, akkor a szervezet olajozottan tud működni!” – tette hozzá János.
Főszerepben a fiatalok és a dinamizmus
A PCB Design szervezetfejlesztési stratégiájának fontos részét jelenti a fiatal tehetségekre-, diákokra- és végzett egyetemistákra vetülő erős figyelem. Arra törekednek, hogy az üres pozíciókat fiatalokkal töltsék föl. „Ennek érdekében jelen vagyunk a legnagyobb állásbörzéken s még az irodánk is csak kétszáz méterre található a műszaki egyetemtől” – tette hozzá Lazányi János. A cégvezető úgy véli, hogy a diákokkal, a frissen végzett fiatal mérnökökkel könnyebb együtt dolgozni, hiszen életkorukból fakadóan még nincsenek kialakult és rögzült szokásaik, így ők jobban be tudnak illeszkedni egy adott szervezeti kultúrába. Emellett pedig – emelte ki – a projektek nagyfokú változatossága miatt szükség van a dinamikus hozzáállásra is, amiben a fiatalok szinte verhetetlenek. „A frissen végzett egyetemistáktól nem várhatunk még el mély szakmai tudást, így mi alapvetően a tanulás képességét, a tanulásra és a problémamegoldásra való motivációt, illetve a dinamizmust keressük a jelentkezőkben” – válaszolta Lazányi János kérdésünkre, hogy számukra ki az ideális jelölt. Ezt kiegészítve, a kulcspozíciókba viszont már a piacról vadásszák le a nagy tapasztalattal bíró szakembereket.
Űripari alkalmazások és kvantumszámítógép
A cég megrendelései és bevételei döntő mértékben külföldi partnerektől származik és „a megrendelők oldaláról törekszünk egy egészséges mix fenntartására”. Vagyis dolgoznak nagy külföldi megrendelőkkel és kisebb cégekkel, de részt vesznek számos kutatás-fejlesztés projektben is. „Egy izraeli céggel sok ezer mérnökórával a hátunk mögött egy kvantumszámítógép vezérlőrendszerét is fejlesztjük” – emelte ki az egyik projektet a cégvezető. Az űriparba több projekten keresztül mintegy három éve kapcsolódtak be. „A Puli Space Technologies-sel közösen több eszközön is dolgoztunk, ezek egyike a Puli Holdi Vízszimatoló, aminek az elektronikáját fejlesztettük. Emellett az Európai Űrügynökséggel dolgozunk egy holdjáró rover fejlesztésén is” – mondta Lazányi János. Közben pedig keresik a további lehetőségeket is arra, hogy mely területeken tudnak még kapcsolódni az űriparhoz. Terveik szerint az adatfeldolgozásra és adatrögzítésre komoly figyelmet fordítanak majd. „A korszerű műholdakon nagyon sok adat keletkezik. Ha ezeket az adatokat mesterséges intelligenciával szeretnénk hatékonyan feldolgozni, azokhoz nagy teljesítményű, űripari kivitelben jelenleg még el nem érhető, feldolgozó egységeke és adattárolóra van szükség” – hívta fel a figyelmet Lazányi János. A PCB Design viszont ezen a területen már bizonyított: „nagyon sok, nagy teljesítményű számítástechnikai és jelfeldolgozási eszközfejlesztést vittünk már véghez ipari környezetben, így erre a tudásra alapozva célozzuk meg a világűrt is”.
Egy nehezebb időszak és az arra adott válaszok
Az elmúlt időszak a PCB Design számára sem volt könnyű, hiszen – ahogy Lazányi János fogalmazott – a COVID, a chiphiány és a világban kialakult helyzet miatt csökkent az elektronikai ipar K+F tevékenysége, ami meglátszott a cég megrendelésállományában is. „Sajnos a kialakult helyzet miatt létszámcsökkentésre is kényszerültünk, amire korábban soha nem volt példa” – mondta a cégvezető. Az biztos, hogy sosem az a kérdés, hogy lesz-e krízis, hanem hogy az mikor következik be. Egy szervezet túlélése múlhat azon, hogy a menedzsment milyen válaszokat ad a nehéz helyzetekre. „A PCB Design-t a szakmai flexibilitása, gyors döntéshozatali mechanizmusa és a dinamizmusa mentette meg, így ma már felfelé ívelő pályán áll a cég” – tudtuk meg. Mindemellett pedig a sales- és marketing tevékenységüket is felpörgették.
A cégvezető szerint az elmúlt egy évtizedben egyfajta űripari reneszánsznak lehetünk tanúi, aminek egyik oka, hogy míg korábban egy adott technológia az űriparból „szivárgott le” a klasszikus ipari területekre, ma már gyakran a kisebb innovátor cégek, startupok is rendelkeznek olyan tudással, műszaki megoldással és know-how-val, ami az űripar számára hasznos lehet. Ezen innovatív megoldások segítségével alacsonyabb költségvetésű és sokkal szélesebb rétegek számára elérhető űreszközök fejlesztése valósulhat meg. Lazányi János szerint ez az új hullám nem csupán a PCB Design számára teremt lehetőségeket, hanem összességében a magyar cégek számára is kitörési pontokat jelenthet. „Az űrkutatás kapacitásigénye folyamatosan növekszik, ami nagyon jó lehetőségeket teremt a kiváló hazai mérnökök számára” – tette hozzá a cégvezető. Miután egy még mindig újnak számító irányzatról van szó, „mindenki egyenlő esélyekkel indul, így aki időben meg tudja lovagolni ezt a hullámot, az beírhatja magát az űripar szereplői közé”.