Eleinte tiltakoztak az online órák ellen is, ma már videósorozatot gyártanak – Kovács Andrea gyógytornász és a Mackórendelő története
A gyógytorna nem túl vonzó elfoglaltság sem a kicsik, sem a nagyobbak körében. Közben nehéz is, hiszen nagyon fontos, hogy helyesen végezzük a gyakorlatokat. A több mint két évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező Kovács Andrea gyermekgyógytornász vállalkozásával egyrészt megmutatja, hogy igenis lehet szerethető gyógytorna foglalkozásokat csinálni, másrészt, hogy megfelelő felkészítéssel önállóan, otthon is végezhetjük, szülőként megtaníthatjuk a gyerekünknek a tornát. A Mackórendelő alapítója a könyvek és gyakorlófüzetek után, abszolút hiánypótlásként nemrégiben videósorozat gyártásába fogott.

„Ne aggódjon anyuka, majd kinövi a baba; Behozza a lemaradást, és később utoléri a többieket; Ez még belefér, nem vagyunk egyformák” – ismerős, és közel sem megnyugtató mondatok ezek orvosok, szakemberek szájából, amelyekkel valószínűleg minden szülő találkozik egyszer, amíg a gyermeke(i) felnő(nek). Kovács Andrea gyermekgyógytornászt az ilyen kisebb, régebben legyintéssel kezelt mozgásszervi problémák is ugyanígy érdeklik, mint a súlyosabbak , de akármilyen elváltozással is érkeznek hozzá a gyermekek, az általa alapított Mackórendelőben a lehető legjobb élményben szeretnék részesíteni a kis pácienseket.
Az első rendelő közel 14 évvel ezelőtti megalapításakor igazából ez volt Andrea elsődleges célja. „A vállalkozást nem azért indítottam el, hogy szabadabban dolgozzak – ezt gyógytornászként kórházon belül is bizonyos szinten megélhettem -, sem azért, hogy kevesebb munkám legyen. Arra vágytam, hogy ne kórházi hangulatban foglalkozzunk a gyermekekkel . Ne fehér ruhás idegenek fogadják őket, ne egy neonfényes, üres váróteremben kelljen ücsörögniük, amíg sorra kerülnek. A rendelőink otthonosan vannak kialakítva, hogy a gyerekek érezzék úgy, mintha csak valakihez elmennének játszani. Gyógytornász és logopédus kollégáimmal ezért hordunk színes kezelőruhákat is, és tele vagyunk mindenféle izgalmas eszközökkel, szivacsokkal, játékokkal” – meséli Andrea.
Miért választotta a kajla tinédzser a gyógytornász szakmát?
Ma már két Mackórendelő is van, egy Budán, Pasaréten és egy Pesten, Zuglóban. A gyógytornász az első magánrendelője előtt már egy évtizede a pályán volt, jól ismerte nemcsak a hazai, hanem a nyugat-európai feltételeket is: másfél évig egy súlyosan sérült gyerekekre specializálódott, nagyon nívós, németországi gyermekotthonban is dolgozott. Kezdetben ő is kifejezetten ilyen gyerekeket várt a Mackórendelő foglalkozásaira, aztán az évek során megfordult az arány, ma már a hozzá fordulók 70-80 százaléka küzd kisebb problémákkal (lúdtalpas, félülésben ül, rossz a tartása stb.), és csak a gyerekek 20-30 százaléka sérült súlyosabban. Miért alakult ez így? Andrea azt látta, hogy az állam a minimális betegségekkel küzdőket nem tudja ellátni, a megelőzést, korrigálást forszírozó szülők és gyerekeik pedig teljesen egyedül maradnak. A gyógytorna akkor a leghatékonyabb, ha egyéni, így 100 százalékos megoldást még a legjobb iskolai gyógytestnevelés sem adhatja. „Nagy ritkán előfordul, hogy terápiás céllal vagy testvéreket összeteszünk, de a Mackórendelőben a foglalkozások többsége egyéni és egyénre szabott, mi ebben hiszünk ” – mondja Andrea.
A barátságos rendelők, a nyitott hozzáállás a gyógyulásnak az egyik kulcsa. Ezt saját tapasztalatból is tudja. Magas, kajla tinédzser volt, gyakran görbe háttal járt, ezért a szülei őt is beíratták gyógytornára. „Se felszerelés, se bordásfal nem volt, egy üres teremben kellett végezni a gyakorlatokat. Viszont szerencsémre a gyógytornászaim között voltak olyanok, akik ilyen körülmények között is el tudtak vinni egy varászlatos mesevilágba. Nemcsak arról szólt az óra, hogy beszív, kifúj, emel, nyújt, letesz . Mert nincs olyan gyerek, aki ezt élvezné, aki magától akarna menni egy ilyen foglalkozásra” – magyarázza Andrea. Ezek a lelkes, elhivatott gyógytornászai hozták meg a kedvét a szakmához, holott fogorvos szülei inkább a saját praxisukat szerették volna neki továbbadni. „Kamaszként, lázadásból minden akartam lenni, csak fogorvos nem!” – mondja nevetve Andrea, aki egyébként erdélyi származású, Marosvásárhelyen született, és a magyar határhoz közeli Érmihályfalván nőtt fel. A gyógytornász képzést is Nagyváradon végezte, utána Magyarországon folytatta a tanulmányait, majd végzett el többféle terapeutaképzést (Dévény, Bobath, Vojta stb.).
Könyvek, gyakorlatsorok, videók – tanítás széles körben
„A Mackórendelő alapítása után, hamar megfogalmazódott bennem, hogy ez így egymagában nem elég a társadalomnevelésre, az edukálásra. Ahogy arra is rájöttem, hogy a tudást nem lehet ingyen adni” – meséli Andrea. Az első könyvötletével (Mackógyógytorna a lúdtalp ellen) több kiadót is megkeresett 2011-ben, de sokan nem is válaszoltak neki, vagy visszaírták, hogy anyagilag nem látják megtérülőnek. „Pedig a piacon egyetlen könyv sem volt a témában, az interneten sem voltak fent feladatok. Na, akkor kénytelen leszek én kiadni, gondoltam. Ez hatalmas munka volt, a könyvgyártásba a nulláról kellett belejönnünk, fotózás, grafika, tördelés, szerkesztés mind-mind új feladat volt nekem. De mostanra már ezt egyáltalán nem bánom. Gazdaságilag ez nekünk nagyon jó irányt vett, büszke vagyok rá, hogy megcsináltam” – mondja. Eddig hat könyvük jelent, amelyeket náluk a webshopban és a könyvesboltokban is meg lehet venni, de még további 5-6 könyvterv van a fejében. „Csak jelenleg ez nem fér bele az időmbe”. A könyvekkel nem álltak meg, kisebb témákban, egy-egy gyakorlatsort tartalmazó 8-10 oldalas füzeteket is megjelentettek. Ilyenből már 30-nál is több kapható.
A videók gyártása egyáltalán nem volt a céljai közt, sőt először az élő, online oktatás sem. „Amikor a koronavírus miatt leállt az élet, sokan kiköltöztek a városból, és a tornát online szerették volna folytatni. Mi eleinte tiltakoztunk ez ellen, mondván, hogy szakmailag ez nem kivitelezhető, de aztán mégis megpróbáltuk. Rájöttünk, hogy azért így is működik a torna. Megtanultuk, hogyan kell beállni a kamera elé, milyen sorrendben érdemes a gyakorlatokat megmutatni, hogyan kell a szülőket jól irányítani. A megvásárolható videókat csak most kezdtük el csinálni, még nagyon az elején vagyunk. Az igények alapján úgy látjuk, hogy erre is lesz kereslet. Már a könyveinket is sokan rendelték külföldről, itt is számítunk erre” – meséli Andrea, aki a mai napig tart foglalkozásokat. „Sokszor mondják a kollégák, hogy nekem már nem kéne a varrógép mellett ülnöm, de most is ezt a részét szeretem a munkámban a legjobban. A szervezést, az adminisztrációt, a vezetést kevésbé, ezeket a mai napig tanulom” – teszi hozzá.
Női vállalkozás, női kihívások
Andrea 10 év cégirányítás után ment el egy vállalkozásfejlesztés tanfolyamra, és azt látta, hogy üzleti szempontból sok mindent lehetne másképp, szigorúbban csinálni. „Mi eddig inkább csak folytunk az árral, mindig az előttünk lévő feladat megoldására fókuszáltunk” -mondja. Például sosem költöttek arra, hogy új családokat érjenek el, egyszerűen szájhagyomány útján terjed a hírük, egyik gyerek küldi a másikat. Ami számára inkább kihívás, hogy a munkatársak állandó körforgásban dolgoznak. „A gyermekgyógytornászok 90 százaléka nő, a Mackórendelőben is minden kollégám nő. A szakmát sok éven át tanuljuk ki, és menet közben is rengeteg tanfolyamot végzünk el. Pár év intenzív szakmai munka, elérve a családalapítás időszakát a legtöbben elmennek szülni, a babázás után pedig már mindenki kevesebbet szeretne vállalni. Ami teljesen érthető, ez a munka fizikailag és szellemileg is nagyon megterhelő. Nekem is van két kisgyerekem, és ma már én se szeretnék, se nem tudnék mindennap reggeltől estig dolgozni. Erre találtam ki a 4 napos munkahetet, de van kolléga, aki csak 3 napot dolgozik. Muszáj rugalmasnak lennem ebben” – meséli még Andrea, milyen feladatokkal küzd rendszeresen. A jövőben erre is keresi még a jobb megoldást, amint a videók és a foglalkozások között lesz erre ideje.