Ez nem csak szlogen, tényleg működik! Fenntartható divat a Réthy Fashiontől
A magánéletben és a vállalkozásában is a hulladékmentességre törekszik. Megteremtett egy újrahasznosító központot, amelynek fókuszában a divat áll: kidobott farmerekből, hímzésekből, csipkékből készít ruhákat, táskákat, bevásárlótasakokat, kiegészítőket, az ékszer-szekció alapanyagai pedig egyszer használatos alumínium kávékapszulák. Beszédhibával küzd, de nem engedi, hogy az ebből adódó nehézségek megtorpantsák: tömegeknek szokott előadást tartani az újrahasznosításról. Ő Réti Éva és márkája, a Réthy Fashion.

Egy új jövő elé kell néznünk, és ehhez az szükséges, hogy másképp gondolkodjunk – vallja Réti Éva, aki számára a hulladékmentesség már életforma. Mint mondja, amikor kilenc éve megtervezte az első újrahasznosított farmerruhát, azonnal tudta, hogy nem fog kompromisszumot kötni. Csak minőségi, hosszú évekig hordható darabokat szeretne gyártani, és a lehető legtöbb farmert újrahasznosítja. Miért éppen a farmert? Mert ennek az anyagnak az előállítása az egyik legjobban környezetszennyező eljárás, az újrahasznosítással pedig csökkenthető a bolygót terhelő szemét mennyisége.
Évával a Réthy Fashion szigetszentmiklósi telephelyen találkoztunk, ahol rögtön kávéval kínált. Isteni feketét ittunk, amit a hagyományos „kotyogós” kávéfőzőn készített. Eközben asztalunk mellett magasodtak a mások által kidobott és ide elhozott egyszer használatos alumínium kávékapszulák. – Tehát ezek nem az általad elfogyasztott kávék maradékai? – kérdeztem, mire Éva kifejtette:
– Nem, dehogy. Én a konyhában szinte semmilyen hulladékot nem termelek. Csak annyit főzök, amennyi el is fogy, arra pedig kínosan figyelek, hogy ne vásároljak olyan terméket, amelynek a csomagolása környezetszennyező. Így tehát nem veszek pet-palackos vizet vagy üdítőt, nem hozok haza semmit zacskózva, házi szappant tartok otthon, kizárólag újrahasznosított textilből készült bevásárlótasakokat használok és kapszulás kávét sem iszom – avatott be Éva és megtudtam azt is, melyik volt előbb: a környezetvédelem vagy a ruhakészítés?
– Nagyon pici gyerekkorom óta imádtam szabni. Anyukám akkoriban mindent megvarrt magának. Az ő szabásmintás divatkönyvéből alkottam meg én is gyerekként az első babaruháimat. Tudtam, hogy majd kreatív munkát szeretnék végezni, de a beszédhibám, ami gyerekként nagyon súlyos dadogást jelentett, beszűkítette a lehetőségeimet. Végül építész lettem, később pedig stylist. Amikor már biztos voltam abban, hogy a divattal szeretnék foglalkozni, akkor úgy éreztem, az a feladatom, hogy felkészüljek egy olyan vállalkozásra, ami tényleg én vagyok. Az álmom nem az volt, hogy divatcéget csináljak. Valami különlegeset akartam. Amíg nem jött az újrahasznosítás ötlete, addig nem is indultam el. Végül 2012-ben alakult a Réthy Fashion, s 2017-től figyelnek ránk jobban – meséli, hozzátéve, hogy a céget hamarabb létrehozta, mint ahogy Magyarországon a társadalom nagyobb része a homlokához csapott és felismerte, hogy másképp kell élni.
Termékeit vásárokon és a szigetszentmiklósi üzletében árulja, webshopot üzemeltet. Utóbbit már hat éve létrehozta. A közösségi oldalát nagy aktivitás jellemzi. Éva hisz a személyes kapcsolatokban, ezt erősíti a facebookján is. – Az elektronikus kommunikáció megkönnyíti a cég és a vásárlók közötti kapcsolatot, továbbá a digitalizáció segíti a környezetvédelmi célok elérését is, mert az emberek könnyeben megszólíthatók a fontos kampányokkal – fejti ki Éva. A Réthy Fashion közösségi oldala sem csak a termékek bemutatásáról szól, pedig a bevételt – valljuk be – ez hozná a cégnek. Posztok szemléltetik, hogy miként születik újjá egy-egy anyagdarab, láthatjuk Évát szemétszedés közben, vagy olyan programokon, mint a Muzsikál az erdő. A rendezvényeken a farmeres divatbemutatókra a helyszínen toborozzák a modelleket és Éva sosem zárkózik el attól, hogy az érdeklődőknek személyesen mutassa meg termékeit. Ezt a covid-19 járvány egy hosszú időre elsöpörte, a Réthy Fashion most az újraindulás időszakát éli.
A raktár tele van újrafelhasználható farmerekkel, menyasszonyi ruhákkal, függönyökkel, csipkékkel és hímzésekkel, de folyamatosan érkeznek a használt kávékapszulák is. Kialakult egy széleskörű kapcsolatrendszer, megvannak azok a cégek és személyek, akik hozzájárulnak a környezettudatosság növeléséhez. – Százszázalékosan újrahasznosítunk. A szabászatban keletkező hulladékanyagokat egy bokszzsák készítő cég szokta felhasználni – avat be a kulisszatitkokba Éva.
Sosem érezted, hogy ez az egész túl nehéz? – teszem fel a kérdést. – Dehogynem! – vágja rá és felidéz egy több évtizedes történetet: Még csak a stylist iskolába jártam, amikor egy estére nagyon kimerültem és elbizonytalanodtam, hogy kell-e ez nekem. Felnéztem és kértem, valaki adjon választ odaföntről. Majd véletlenül megpillantottam az asztalomon fekvő magazint, amelynek első oldalán Coco Chanelről írtak. Ekkor tudtam meg, hogy én az ő halálának napján születtem. Visszanéztem az égre és megköszöntem az üzenetet. Nem gondolok bele ebbe túl sokat, de ezt a jelet azért magammal viszem az életem során. Amióta pedig azt is tudom, hogy az én utam a fenntartható divat, azóta bizony az emberiség egyik legnagyobb terhét cipelem. De én ez vagyok. Sokkal inkább egy segítő, mint egy üzletasszony.
Évára nagyon büszke a családja. Legfőbb támasza a párja, Árpád, ő is hisz az ügyben, amiért együtt dolgoznak. Amikor azt kérem, meséljen néhány igazán jó élményt az újrahasznosított termékeiről, szinte végtelen felsorolásba kezd: esküvői ruha bemutató, ausztriai vásár, Ózon-díj, Jókai Anna írónő elismerése, komoly üzletasszonyok öröme a tőle vásárolt ruha viselésekor. Sikerként éli meg az összefogást, amit maga körül tapasztal: kap hímzéseket határon túlról és a magyar népművészet minden területéről. Esküvői ruha szalonok szólítják meg a „leselejtezett” darabokkal kapcsolatban. Fiatalok keresik őt az idősek hagyatékát hozva el. Éva új funkciót adva az anyagnak újra életre kelti a fölöslegesnek tűnő textíliákat. A farmernadrágból divatos táska vagy ruha lesz, a csipkéből dísz egy ruhadarabon – vagy akár maszkon -, az egyszerűbb függönyökből bevásárló háló, a leadott bizsukból karácsonyi angyalka, a kávékapszulákból ékszerek.
– Ha valaki vesz egy pólót ötszáz forintért, amit Ázsiában készítenek, azzal rosszat tesz. Árt a környezetnek, s rosszat tesz azokkal a gyerekekkel és nőkkel, akik ezeket az olcsó termékeket előállítják. Ha valaki a fenntartható divat termékei között válogat, azzal jót tesz. A Föld legnagyobb ellensége mi magunk vagyunk, az emberek. Ezt az egészet, amit klímaváltozásnak nevezünk, mi okozzuk. Mert szeretünk úgy kávézni, hogy csak egy gombot nyomunk meg. Közben minden héten várjuk a csomagot, az így vásárolt ruhákat rövid ideig hordjuk és mennek a szemétbe. Nagyon jó az, ha elhozzák ide a farmereket vagy a kávékapszulákat a felelősebben gondolkodók, de ez legyen csak az első lépés! Ezen túl is folytatni kell a környezettudatosságot! – húzza alá a hazai divat legnagyobb újrahasznosító központját működtető designer. A webshopját is környezettudatosan igyekszik működtetni: újrahasznosított, más üzemek által kidobott, de még jó dobozokba csomagolja a termékeket.
Mindemellett a Réthy Fashion 2015 óta karbon-semleges, vagyis a károsanyag kibocsátása nulla. Éva karizmatikus személyiség, aki hozzájárul a környezetvédelemhez azzal is, hogy rendezvényeken, intézményekben népszerűsíti a hulladékmentes életmódot. Ha kérik, egyetemi nagyelőadókban tart előadást, vagy fesztiválon szervez divatbemutatót, esetleg iskolában ökonapot. Van egy interaktív kiállítása is, amely a „Farmermánia” nevet kapta és lényegében bárhová kitelepíthető.
– Előfordul, hogy többszáz hallgatónak tartok előadást úgy, hogy közben beszédhibám van. Én bevállalom, hogy néha megmosolynak, csak azért, hogy népszerűsítsem a hulladékmentes életmódot. Nem érzem magam zavarban attól, hogy dadogok, mert az előadások végén mindig sikert aratok a mondandómmal. Minden azzal kezdődik, hogy felvállalom magam. Tudom, hogy honnan jöttem és azt akarom, hogy hitet adjak arra, hogy bárki, bármit elérhet. Én úgy értem el, amit elértem, hogy semmi közöm nem volt a divatszakmához, a médiában nem ismertem senkit és még dadogok is. De mindenkihez szeretettel fordultam. Rengeteget dolgoztam és dolgozom. Mindenért hálás vagyok, mert élhetem az álmomat.
Miből mi készül a Réthy Fashion műhelyében?
- farmerből új ruha, új táska – minden méretben és minden korosztálynak
- farmerből virágcsokor
- régi csipke és régi hímzés alkalmas farmer ruhák díszítésére
- díszítő elemként felhasználják a leselejtezett menyasszonyi ruhák ép részeit is
- a régi függönyökből készülhet bevásárló zsák vagy ruhák díszítő eleme is
- fém kávékapszulából ékszerek
- bizsuból, kávékapszulából, csipkéből karácsonyi díszek, pl angyalkák
5 tipp, amellyel környezettudatosabbá teheted vállalkozásodat
- Csökkentsd a papír mennyiségét, tárold az adatokat elektronikusan!
- Figyelj az áram- és vízfogyasztás mérséklésére és a vegyszermentes takarításra!
- Szelektíven gyűjtsd a szemetet!
- Amit csak lehet – pl. az irodabútort és a munkaruhát – hazai gyártótól szerezz be! Válassz elismerten környezetbarát irodaszereket!
- A termék-csomagolás legyen környezetbarát! Csökkentsd a papír és zacskó mennyiségét, használj újrahasznosított csomagolóanyagot.