Hogyan tudjuk kiértékelni milyen a hatásunk vállalkozóként, és milyen szempontokat kell figyelembe vennünk a következő év megtervezésénél?
Ahhoz, hogy tudjuk, merre tartunk az életben, hogyan fejlődtünk a szakmánk során, mennyire sikeresen küzdöttünk meg a vállalkozásunkért és önmagunkért egy adott évben, érdemes minden év végén kiértékelni az adott esztendő teljesítményét egyéni és céges szinten. Az éves tervezés után fontos átgondolni a következő, előttünk álló időszakot is. Arról, hogy hogyan ajánlott kiértékelni az éves teljesítményt, illetve miket kell figyelembe venni az új év tervezésénél, Kaprinay Zoltán, üzleti sparring partnerrel és Tóth-Czere Péterrel, a Coffee Break Consulting vezetőjével beszélgettünk.

A tervezésre ne a munka helyett, hanem a munkánk részeként gondoljunk
Vállalkozóként sokan talán nem érezzük elég fontosnak, hogy az adott üzleti évünket kiértékeljük, és ennek függvényében megtervezzük a következő esztendő ránk váró feladatait és céljait, ám ez hatalmas hiba, csakúgy, mintha a tervezésre magára – mint egy munka mellett kötelezően elvégzendő dologra gondolunk. „Onnantól, hogy a tervezésre, mint a munka melletti feleslegesen eltöltött időre gondolunk, gátoljuk magunkat a gondolkodásban és az ötletelésben. A célok megfogalmazása, a jövőbeli tervek kigondolása, és az adott év értékelése alapvető része kell, hogy legyen a vállalkozásunk életének. A tudatosság itt rendkívül felértékelődik, bár sajnos sokan messze állunk ettől a fogalomtól, annak ellenére, hogy nagyon fontos tudatosítani, hogy mikre van szükségünk és miket szeretnénk elérni” – kezdi ismertetni Tóth-Czere Péter, mennyire fontos egy cég életében az évtervezés és a kiértékelés, amiket sokféleképpen meg lehet közelíteni. Nem árt, ha az egész projektet írásos formában visszük véghez, hiszen annak is hatalmas ereje lehet, nem is gondolnánk talán, mekkora. Kaprinay Zoltán szerint, ha leírjuk a terveinket, sokkal tudatosabban szembesülünk a minket érintő dolgokkal, melyeket könnyebben tudatosíthatunk magunkban, jobban tudunk dolgozni velük. „Azzal, hogy valamit leírunk, rögzítjük a célkitűzésünket, lehetőséget biztosítunk arra, hogy jobban tudjuk magunkat irányítani és beállítani a jövőre nézve.” – mondja.
Hogyan lássunk neki a 2024-es év értékelésének?
Vállalkozóként nem kell hatalmas tudományra és dolgokra gondolni, ha az adott évet szeretnénk szakmailag kiértékelni, hiszen sokszor elegendő egy üres A/4-es lap és egy toll, melyek segítségével papírra vethetjük, tulajdonképpen mi is történt a cég életében az adott évben. Hogyha nem vagyunk a kézzel írás nagy mágusai, az internetet felütve számos program letölthető és online kitölthető sémák segítségével vissza tudunk tekinteni az aktuális évünkre. Tóth-Czere Péter és Kaprinay Zoltán is egyet ért abban, hogy a legismertebb, egyik leghasznosabb ilyen a Yearcompass évértékelője és -tervezője, melynek segítségével áttekinthetjük, mik voltak azok a pillanatok, illetve kik voltak azok az emberek, melyek befolyásolták a tavalyi évünket? A lényeg egy és ugyanaz, mindig érdemes mélyen magunkba szállni, és azzal foglalkozni, az elmúlt egy évben mik történtek a vállalkozásunk életében? Igyekezzünk minél részletesebben írni, és nagyon fontos, hogy legyünk mindig őszinték önmagunkkal. „Minél többet írunk, annál több inputot kapunk a következő év tervezéséhez, hiszen az előző évi tapasztalatainkat be lehet építeni az újév megtervezésébe. Tisztában kell lenni vele, mit értünk el eddig, miből és hogyan tudunk tanulni a jövőben?” – mondja Péter.
Mikor és mennyi időre tervezzünk?
Az adott év értékelését érdemes év végén megejteni, amikor az utolsó nagy hajrában még van rá időnk, de fontos, hogy ne csapjuk össze a dolgot. A kettőt lehet egyben is, tehát amint készen vagyunk az áttekintéssel, jöhet egyből a következő időszak megtervezése és a feladatok megfogalmazása is, de sokan a kettőt külön választják, és a jövőbeli célokat csak az újévben állítják fel és fogalmazzák meg.
Tervezhetünk kisebb etapokban is előre, például három hónapos intervallumokban, ahol megfogalmazhatjuk negyedévente, hogy a következő 90 napban mit tudunk és akarunk megvalósítani. Ez az intervallum elég hosszú ahhoz, hogy legyenek nagy céljaink, de elég rövid ahhoz, hogy reálisan tudjunk tervezni. Ezáltal a sikert és a motivációt is tudjuk magunknak garantálni. Fontos, hogy amikor tervezünk, ne legyünk kishitűek, merjünk nagyot álmodni, de ha hosszútávú – egész éves tervezésben gondolkodunk – csak olyan célokat tűzzünk ki, amikről tudjuk, hogy reálisan mérlegelve el tudjuk őket érni.
Mire figyeljünk, ha nekilátunk az évértékelésnek és -tervezésnek?
„Minden, ami megtörtént velünk, azt a jelenünk prizmáján nézzük, tehát az aktuális hangulatunk és energiaszintünk befolyásolja az évértékelést és a következő év megtervezését is. Ezért érdemes lélekben is rákészülni, megadni a módját, és időt biztosítani magunknak, hiszen egész évben ez lesz az iránytűnk. Tegyünk el erre legalább négy-hat olyan órát, amikor zavartalanul foglalkozhatunk a terveinkkel és végsősoron azzal is, hogy kik vagyunk és mit szeretnénk elérni az életben.” – tanácsolja Zoltán, aki szerint egy komoly és mindent kiveséző tervezés akár több napot is igénybe vehet.
Vannak, akik ennek a feladatnak az elvégzésére néhány napra elvonulnak a világ elől, és csendben, mélyen magukba nézve elkészítik az értékelést, míg mások szeretik, ha valaki mellettük van ezekben a pillanatokban, és hasznos meglátásaikkal támogatja őket. Ez a tervezés és az értékelés szakaszában egyaránt hasznos lehet, hiszen egy-egy barát, ismerős vagy rokon – legyen az szakmabeli, vagy laikus – mindig üdítő új gondolatokat is behozhat a folyamatba, amikre mi éppen akkor nem is gondolnánk. Éppen ezért az évértékelést végezhetjük egymagunk is, de akár társunkkal (pl. házastárs, üzlettárs) is karöltve, sőt, a vállalkozásunk csapatát is bevonhatjuk a feladatba, hiszen olyan nézőpontokat ismerhetünk meg általuk, amik új ötleteket hozhatnak. Természetesen, ha az alkalmazottakkal és a munkavállalókkal együtt értékelünk, a személyes részei a dolognak, melyek az embert érintik magánéleti szinten, kimaradnak ott helyben, ugyanis a magánélet ekkor nem kap szerepet, de a céges értékek és folyamatok mindenképpen.
„A tervezésnél is fontos a biztonságos környezet. Akasszuk be a szekrénybe az egónkat, engedjük el a személyes konfliktusokat, a korábbi haragot, a sértődöttséget. Érdemes ezekkel már nem számolni, és megbocsátani, felülkerekedni az egónkat irritáló dolgokon, és nem terhelni a következő évre magunkat azzal, hogy behozzuk ezeket a tervezésbe.” – tanácsolja Zoltán.
Ezen a téren a munka és a magánélet nem választható külön
Zoltán és Péter is egyetért abban, hogy egy évértékelésnél, illetve a következő év megtervezésénél a magánéletünket és a munkánkat egyáltalán nem lehet külön választani, mindig érdemes tágabb körben gondolkoznunk, hiszen minket vállalkozókat igenis befolyásol az, hogy kik szerepelnek az életünkben, milyen hatással vannak ránk, milyen közösségeknek vagyunk esetleg a tagjai stb. „A munka-magánélet egyensúlya nagyon nehéz dolog, mivel integrált életet élünk, ahol nem az egyensúlyt kell megtalálni, hanem azt, hogy ezt a két dolgot hogyan lehet integráltan kezelni. Ide pedig minden bele tartozik, egy szóval át kell tekinteni, hogy hogyan tudunk hatékonyabbak lenni, és szervezettebben dolgozni a környezetünk hatására.” – teszi hozzá Péter.
Látható, hogy egy ilyen tervezésnél nem tudunk és nem is szabad csak a munkánkra és annak környezetére koncentrálni, hiszen azt, hogy milyen minőségben és hogy végezzünk a vezetői feladatainkat, és hogy irányítjuk a vállalkozásunkat, nagyban befolyásolja a munkán kívüli életünk is. Vegyük figyelembe, hogy milyen a fizikai erőnlétünk, hova akarunk eljutni a jövőben, hogyan tudunk feltöltődni és kikapcsolódni, milyen mentális vagy egészségügyi kérdésekben kell jobban odafigyelni magunkra, és milyen kompetenciák szorulnak esetleg fejlesztésre, melyből a későbbiekben sikeresen tudjuk magunkat és a karrierünket építeni.
Legyen egy célja és missziója az újévnek
A következő év tervezésének egyik jó előfeltétele, ha már az adott évben is tűztünk ki célokat, így könnyedén összevethetjük a kettőt. Érdemes egy nagyobb célt kisebbekre bontani, addig, míg el nem jutunk olyan részekig, melyeket könnyen tudunk megcsinálni, de akár a kicsi céloktól is haladhatunk egy egész felé, szépen felépítve a jövőt. Első körben mindig legyenek meg a tanulságok és tapasztalatok az adott évről, utána jöhet a következő tervezése. Ez sok esetben egy fájdalmas rész, mert itt be kell ismerni magunknak, mi az, amiben nem voltunk jók, mi az, amit nem tudtunk elérni, vagy ami nem úgy jött össze, ahogyan elterveztük.
A cégfejlesztés nem feltétlen a számokon múlik. Persze, az, hogy mennyire sikeres egy vállalat, milyen eredményekkel zár vagy éppen mennyi bevétele van, nyilván a számok formájában fog leginkább megnyilvánulni, de mindig magunkban, vállalkozókban kell keresni a fontos tényezőket, melyek alapvetően meghatározzák a cég későbbi életét és mindennapjait. Fel kell tenni magunknak a kérdést, vajon mit csinálhattunk volna jobban az adott évben, és jövőre miben tudunk fejlődni? Legyen benne a naptárunkban, hogyan és mikor tudjuk fejleszteni magunkat, elsajátítani új tudást és kompetenciákat, illetve az is, hogy mikor tudunk regenerálódni és kikapcsolni a hétköznapokból? Viccesnek tűnhet elsőre, hogy vajon miért is kell a szabadidőt külön értékelni és időpontot adni neki, hiszen ott van a hétvége vagy a szabadság mindenkinek, de nézzünk őszintén magunkba, és gondoljuk át, mennyi az a tényleges minőségi idő, melyet magunkkal, a családunkkal, a hobbinkkal, a pihenéssel és a szabadidős programokkal tudunk eltölteni – mindezt távol a munkától.
A tervezésnél értékeljük, melyek azok a szokások, tevékenységek, állapotok, események, amik alapvetően szükségesek ahhoz, hogy oda tudjunk figyelni a vállalkozásra, az ügyfelekre, a cégre, a csapatra, a projektekre! Mik azok a jó és rossz szokások, amikkel rendelkezünk?
A kollégákat is érdemes a tervezésbe bevonni
És az évértékelésbe is. A dolgozók visszajelzése szakmai szempontból hihetetlenül fontos az elért eredmények és célok tükrében. Kérdezzük meg őket is, hova szeretnének eljutni szakmailag, mire vágynak a munka kapcsán, hiszen, ha segítünk megvalósítani önmagukat, és ezt beépítjük a tervezésünkbe, elkerüljük a fluktuációt. „Az évtervezés során egyel messzebb kell lépni magunktól, és az egész elérendő jövőcélokat nagyobb hálóban kell kiterjeszteni. Írjuk le, milyen új tanulmányokat akarunk elvégezni és elsajátítani, illetve a kollégák számára is hol lesznek az új kompetenciák elérhetők. Új kihívásokat kell keresni, a monotonitást pedig meg kell tanulni kiszűrni a cég életéből. Strukturáljuk és integráljuk a saját évtervezésünket, motiváljuk a kollégákat, hogy ne szakmát, bért vagy projektet tervezzenek, hanem a munkaidőn kívül is tanulják meg, milyen célokat akarnak elérni bármiben, ami velük kapcsolatos. Az évtervezéshez kell egyfajta kritikai szemlélet, mert simán benne van a pakliban, hogy valamit nem tudunk megvalósítani. Az a jó terv, amiben megvan bennünk a megbocsátás az elmúlt év hibáira vonatkozóan. Ami nem ment, kivesszük, és megpróbáljuk újra megvalósítani.” – mondja Péter.
Kaprinay Zoltán hozzátette, hogy érdemes leírnunk magunknak, kik azok a személyek, akikre számíthatunk a jövőben. Ez lehet egy üzlettárs, egy gyermekkori barát, a házastársunk vagy akár az édesanyánk is. Sok esetben ugyanis biztonságot ad, ha leírva látjuk, hogy kihez fordulhatunk problémák esetén, akik inspirálóan hathatnak ránk. „Végezetül nagyon fontos, hogy találjuk ki azt is, hogyan fogjuk egy-egy elért cél vagy mérföldkő esetén megjutalmazni magunkat. Ide minden olyan beletartozik, ami feltölt, jó kedvre derít, kielégíti a szabadidős szükségleteinket pl. egy wellness hétvége, egy nagy kirándulás, valamilyen új tárgy, amire vágyunk. A sikert meg kell élni, nem szabad önmagunkat szabotálni annak megélésében, és igenis meg kell veregetni a saját vállunkat, ha valamit jól csinálunk, hiszen, ha nem tűzünk ki célokat és azokat nem nézzük vissza, se a sikert, se a kudarcokat nem tudjuk megélni. És akkor tanulni sem tudunk belőlük.” zárja a szavait Zoltán.
Tovább olvasnád?
Regisztrálj!
- Lépj kapcsolatba más vállalkozókkal, üzleteljetek
- Töltsd le D terveinket, és digitalizáld a vállalkozásodat
- Fogyaszd exkluzív tartalmainkat
- Értesülj első kézből az aktuális kkv-kat értintő témákról hírlevelünkből