Idén a KATA és az adózás mindent vitt – Ezek voltak a kedvenc cikkeitek 2022-ben Hello Bizniszen

Az idei év sok olyan változást hozott, amely a mindennapok mellett a vállalkozások életére is komoly hatással volt. Az adózási kérdések már tavaly is forró témának számítottak és így volt ez az idei évben is. De nem maradhattak ki a listából a különféle inspiráló történetek – legyen szó ajándékozásról, lepattant kocsmából kialakított bringásboltból és kávézóból, zsírégetésről vagy webáruházról. És 2021-hez hasonlóan a Cápákat 2022-ben is komoly érdeklődés övezte.

{{ formattedDate }}7 perc olvasási idő

Lássuk hát a 10 legolvasottabb Hello Biznisz cikk 2022-es listáját!

1. Itt van az ősz – és az új KATA

⁣ 2022. szeptember 1-től eddig soha nem látott KATA-változások léptek érvénybe. Az Országgyűlés ugyanis még nyáron fogadta el azt a törvényt, amely a korábbiakhoz képest jelentősen korlátozta azon vállalkozások körét, amelyek továbbra is ebben a formában adózhatnak. Ez vonatkozik többek között a szervezeti- és tevékenységi formára, valamint a KATA mértékére. A korábbi egységes, 50 000 forintos adó ugyanis már csak bizonyos esetekben érvényes. Cikkünkben dr. Horváth Zoltán szakértőtől az elméleti háttér bemutatása mellett gyakorlati tippeket is kaphattatok arra, mire lehet és érdemes váltani és konkrét kalkulációkon keresztül is bemutattuk az átalakulást.

2. Szja visszatérítés – Mire figyeljünk?

Ne tagadjuk: mindenkinek jól jön, ha pénz áll a házhoz. Márpedig a munkavállalókon kívül a vállalkozóknak is van erre lehetőségük. dr. Horváth Zoltán cikkében könnyen áttekinthető összefoglalót adott minderről – legyen szó a jogosultak köréről, a vonatkozó feltételekről, a visszatérítés módjáról, összegéről vagy ütemezéséről. Ez is jól példázza, milyen hasznosnak tartjátok a konkrét információkat és felsorolásokat is tartalmazó, gyakorlati jellegű cikkeinket is.

3. Átalányadó – Kinek ajánlott?

⁣ Azt már 2021-ben is tudni lehetett, hogy idén az átalányadó feltételei is változnak. Ez az adózási forma a korábbiaknál jóval kedvezőbb feltételek mellett vehető igénybe 2022. január 1-től. Mivel az idei KATA-módosítások miatt sokaknak kellett új adózási formára váltaniuk, így idén is sokan (újra)olvastátok ezt – a még 2021 nyarán – megjelent cikkünket. A képzeletbeli dobogónk első fokán álló íráshoz hasonlóan ezt is dr. Horváth Zoltán jegyzi és ebben is konkrét számokon és példákon keresztül mutattuk be, kinek és miért érdemes váltania.

4. 2022-es adóváltozások – Mindig résen kell lenni!

⁣Már 2021 decemberében részleteztük, mire is érdemes 2022-ben figyelniük a vállalkozóknak. Kétrészes összefoglalónk első részéhez idén is sokan visszatértetek. Ebből sok más mellett megtudhattátok, mi a helyzet akkor, ha főállású vállalkozók, megbízási vagy vállalkozási szerződéssel nem egyéni vállalkozóként tevékenységet folytató magánszemélyek vagy munkavállalók vagytok. De nem maradhatott ki a sorból a KIVA és a béren kívüli juttatások sem – nem beszélve a konkrét számokról és dr. Horváth Zoltánról, ugyanis ez a cikk is az ő nevéhez köthető.

5. KATA összefoglaló – Mi változott régebben?

⁣Mivel a KATA feltételei már korábban is módosultak, így idén is sokan tértetek vissza a 2021. január 1-től érvényes változásokra vonatkozó, Németh Gabriella okleveles adószakértő által készített cikkünkhöz. Ebben többek között szó esett az ezt az adózási formát érintő szankciókról, a „különadóról”, a kisadózói vonatkozásokról, valamint a különféle adatszolgáltatásokról és tájékoztatási kötelezettségekről. A vonatkozó táblázatok pedig ebben az esetben sem maradhattak ki a sorból.

6. Dobozolj!

A legolvasottabb cikkek listáján ez az első inspirációs sztori. A nyíregyházi Dallos Kitti történetére sokan voltatok kíváncsiak. Kitti életútja már csak azért is számít egyedinek, mert vidéken tudta sikerre vinni vállalkozását. Habár üzleti érzéke már korán megmutatkozott, további érdekesség, hogy eredetileg mezőgazdasági mérnök végzettséggel rendelkezik. Viszont mivel nagyon szeret ajándékot adni és úgy látta, szülővárosában ez a kis választék miatt nehezen kivitelezhető, így létrehozta saját vállalkozását. Habár ekkor Budapesten élt, később mégis visszaköltözött Nyíregyházára. A The Boxnál olyan személyre szóló ajándékdobozokat állítanak össze, amely maradandó élményt jelent ajándékozónak és ajándékozottnak egyaránt – legyen szó cégekről vagy magánszemélyekről. A 2020-ban – többek között a koronavírus-világjárvány miatt – indított webshopba pedig új termékek is kerültek és a bővülés is folyamatosan zajlik.

7. Alakítsd át!

A Mesterbike & Coffee sztorija szintén igazi sikertörténet. Főszereplője egy házaspár, melynek tagjai a pénzügyi szektorban, valamint az ország sokáig legnagyobb munkáltatójánál dolgoztak – előbbi helyen a férj, András, utóbbinál pedig a feleség, Viktória volt munkavállaló. Később András egy kerékpáros nagykereskedelmi céghez került, Viki pedig otthon volt első gyermekükkel. Aztán – mint a mesében – gondoltak egyet, és nyitottak egy kerékpárboltot és -szervizt. Amikor ezt már kinőtték, akkor pedig egyszerűen fogták magukat, eladták a lakásukat, albérletbe költöztek a gyerekekkel és megvásároltak egy „megfelelő állapotban” lévőnek finoman szólva sem mondható kocsmát. Ennek átalakításával jött létre első saját üzletük, amely bringásboltként és kávézóként is üzemelt. Nem titkolják, hogy hosszú és nehéz út vezetett idáig, de minden perc megérte.

8. (Ne) sirasd a zsírt!

A pluszkilók sokaknak okoznak problémát, a tartós fogyást pedig nem egyszerű kivitelezni. Tisztában van mindezzel Andor Marcsi is, aki a nemzetközi logisztikai tanulmányai mellett többféle sportszakmai képzést is folytatott. Sokáig ő is alkalmazottként dolgozott, ám amikor prediabéteszt állapítottak meg nála, egy idő után a váltás mellett döntött. Eleinte még a főállása mellett, esténként tartott edzéseket, majd otthagyta az állását. Közben pedig folyamatosan képezte magát a témában. Sír a Zsír névre hallgató programjának résztvevői több mint két tonna zsírtól szabadultak meg. Ő maga egyébként összesen ötven kilót adott le a „nagy fogyása” során, mindemellett pedig egy kislány büszke édesanyja is. Mindemellett csak azt tudja mindenkinek tanácsolni, hogy merjen váltani – legyen szó akár munkáról, akár életmódról.

9. Építs webáruházat!

A Covid sokak életében hozott változást – így volt ez Kiss Erzsi és lánya, Adrienn esetében is. Erzsike ugyanis korábban a vásárosnaményi ruhagyárban dolgozott, ami a pandémia miatt gyakorlatilag leállásra kényszerült. Mivel lánya webáruház szakértő, így Erzsike otthagyta állását és létrehozták méteráruk és rövidáruk forgalmazásával foglalkozó webáruházukat, a Csipke Csodáit, ahol Csipke Tündér köszönti a látogatókat. Eleinte a házuk egyik szobája funkcionált raktárként, ez azonban rövid időn belül már túl kicsinek bizonyult. A folyamatos bővülés pedig nemcsak a választék szintjén mutatkozik meg, ugyanis a vásárlói vélemények beépítése még tovább növelte forgalmukat. Erzsi szerint ez is a marketing fontos része. Ugyanakkor a digitalizáció kapcsán a folyamatos tájékozódást, megújulást is kiemelten fontosnak tartja.

10. Inspirálódj Balogh Levente Cápával!

A Szentkirályi Magyarország elnöke és tulajdonosa, az RTL Klub Cápák között című műsorának egyik befektetője szerint fontos a munka-magánélet egyensúly megtartása. Levente alkotó üzletembernek tartja magát, akinek kiemelten fontos a kreativitás. Ugyanakkor úgy véli, a multiktól is sokat lehet tanulni, egy megfelelő vállalatirányítási rendszert például gyakorlatilag nélkülözhetetlennek tart egy cég működtetéséhez. Továbbá azt sem titkolja, hogy őt is érték már csalódások – bár komolyabb kudarcban nem volt része. Levente úgy látja, ő maga is sokat változott pályafutása kezdete óta, hiszen huszonéves az ember folyamatosan „pörög”, az évek múlásával viszont fokozatosan lenyugszik és visszavesz a tempóból, megfontoltabbá válik. Neki egyébként édesapja volt a mentora, akitől sok segítséget kapott, egy idő után viszont egyértelműen kialakultak a saját elképzelései. Most pedig ő tölti be a mentor szerepét Cápaként, amit nagyon élvez.

szerző:Bodnár Zsófia