„Követni a tudományt, tanulni, tanulni, tanulni és azt rögtön alkalmazni.” - Hogyan hozta létre tulajdonosa a jövő fogászatát Sopronban?

A ‘Dentalklinik Dr. Tóka’ alapítója az üzleti érzékkel megáldott, innovatív szemléletű fogorvos, Dr. Tóka József, a pályája kezdetétől folyamatosan új utakat keresett, beutazta a világot, hogy mindenhonnan összegyűjtse a számára szükséges ismereteket. Ennek eredményeként létrehozta Sopronban az ország egyik legnagyobb és egyben legmodernebb fogászati klinikáját. Náluk a páciensek megélhetik azt, hogy valóban figyelnek rájuk, és mindenki azon dolgozik, hogy ők a lehető leggyorsabban és a legelégedettebben lépjenek ki a klinika ajtaján.

{{ formattedDate }}5 perc olvasási idő

Dr. Tóka József családjában generációkra visszanyúló hagyomány az orvosi pálya. Az édesapja, egy falusi kőműves fia, jó iskolai eredményeinek és tanárai támogatásának köszönhetően 1955-ben egyetemet végezhetett és belgyógyász lett. 1968-ban nyitotta meg az első magánrendelőjét, persze csak az állami állása mellett, hiszen a szocializmusban ez másképp nem volt lehetséges. József pályája is eleve meg volt határozva. „Fiam, te is orvos leszel!” – mondogatta az édesapja, és valóban fogorvos lett a fiából, aki maximálisan megtalálta az útját ezen a pályán. „Ezt a szakmát a mai napig imádom! Azzal foglalkozom, amit szeretek és csak ezt szeretem csinálni!„ – meséli a fogorvos-vállalkozó, aki annak idején, mire megszerezte a diplomáját már az ő kisfiát is a karjaiban tarthatta - és ahogy ő mondja - az évfolyam legszebb lánya volt a felesége. Az egyetem után lett egy főállása, és három mellékállása, amiből - némi hitellel kiegészítve - elkezdte építeni a saját rendelőjét. Mire megvolt a szakvizsgája, addigra el is készült. Mindez a rendszerváltás idején történt, egy nagyon új és izgalmas időszakban, ami mindenkit lázba hozott: rengeteg nyugat-európai cég szeretett volna piacot nyerni hazánkban is, ezért a fiatal orvosokat ingyen hívták meg külföldre különböző szakmai tanfolyamokra. Ezt a lehetőséget ő maximálisan meglovagolva rengeteget tanult a szakmáról, többnyire német nyelvterületen: Ausztriában, Liechtensteinben, Németországban, Svájcban. „Gyönyörű szép időszak volt, jártam a világot, és mindenféle újdonságot beszereztem! A rendelőm nyitását követően aztán ’beesett’ az első osztrák beteg, és én minden schilinget félretéve a praxisomat kezdtem el fejleszteni. „ – emlékszik vissza József, akit kezdő orvosként lázba hozott és nagyon motivált az a tudás, amit kint megszerzett.

Nálunk a ’kérlek szépen’, a ’légy szíves’ elengedhetetlen.

É⁣desapjától a családi tradíción kívül leginkább a hozzáállását hozta, hogy hogyan bánjon az emberekkel, a betegeivel, hogyan hallgassa meg őket és hogyan érezze át a problémájukat. Egy idő után részben ennek köszönhetően nagyon sok páciense lett, ezért folyamatosan bővítette a vállalkozását. Ma már a Dentalklinik épületében több mint százan dolgoznak. Nagyon fontos az is, hogy a kollégái ügyfélközpontúak, rugalmasak legyenek, ismerjék a szakmai alázatot és számukra is elsődleges legyen a folyamatos tanulás. „ Az én dolgom az új kollégákat bevonni a kialakított rendszerünkbe, amit hosszú évek során építettem fel. Ez egy olyan szisztéma, egy olyan hozzáállás, ami nálunk nagyon bevált és amihez én feltétlen ragaszkodom!” – magyarázza József, aki hozzátette, hogy a kollégákkal, fogtechnikusokkal való belső kommunikáció is egy nagyon lényeges szempont: „Nem mindegy, hogy én hogy állok hozzájuk, nálunk a ’kérlek szépen’, a ’légy szíves’ elengedhetetlen és sokkal többet el lehet érni vele, mint bármi mással.” - magyarázza. Ezek a dolgok azért is fontosak számára, mert a munkájának jórésze arról szól, hogy meggyőzzön másokat. „ Ez is a tanulási fázisom egyik feladata volt, hogy hogyan tudom eladni a szolgáltatásainkat. Figyelem a másik embert, és az egész megjelenésemmel, minden mozdulatommal csak rá koncentrálok. Maga a kezelési terv és annak végigvitele nem kevés pénzbe kerül, nekem pedig meg kell győznöm a pácienseket, hogy jó kezekben vannak, profi munkát fogunk végezni, ami nekik is megéri.” – magyarázza a szakember.

Ha nyitott szemmel jársz, nyitott vagy az emberekre, mindenkitől tudsz valami hasznosat ellesni, valamit magadba szívni.

Arról, hogy hogyan tudott jobb lenni, sikeresebb lenni, mint számos más hasonló vállalkozás elmondta, hogy ez két prioritásának köszönhető: az első a folyamatos tanulás. Ha szembejön vele bármilyen újdonság a szakmájában, azt ő kipróbálja és elsajátítja. „Követni a tudományt, tanulni, tanulni, tanulni és azt rögtön alkalmazni. Ez számomra az első!” – magyarázza József. A másik az utazás: „Mindegy, hogy a szomszéd országba mész vagy a világ másik felére, ha nyitott szemmel jársz, nyitott vagy az emberekre, mindenkitől tudsz valami hasznosat ellesni, valamit magadba szívni.”- magyarázza a szakember, aki már több, mint 120 országban járt.

Ami biztos, hogy 5-10 év múlva 15 fogtechnikusból lesz 3, a klinikák közül pedig az fog győzni, aki megtalálja azt a hármat!

Természetesen ilyen hosszú idő alatt sok kihívással is szembe kellett néznie. Napi 10-12 órákat dolgozott hosszú évekig, amit a magánéletében nem volt egyszerű tolerálni, de az sem volt egy könnyű időszak, amikor évekkel ezelőtt létrehozott egy lézerszemészetet, amit végül el kellett adnia, mert nem igazán jött be, amit eltervezett. A sikereire sokkal szívesebben emlékszik vissza. Nagy megtiszteltetésként és az eddigi pályájának az elismeréseként élte meg, amikor egy szakmai zsűri nemrégiben az év fogorvosának választotta. Hasonló öröm, hogy a Bizalmi Kör nevű vezetői klubban a cégvezetők értékelése kapcsán két kategóriában is őt választották meg győztesnek 2023-ban. Az egyik kategória lényege, hogy ki alkalmazza leginkább a digitalizációt, a mesterséges intelligenciát, ki a leginkább jövő orientált. „Mind a két elismerés az általam korábban elmondottakból következik: a tanulás elsődlegessége, a másik pedig az, hogy ellesni az utazások során a többi embertől az élethez való pozitív hozzáállást. Az útjaim során szedegetem az információmorzsákat, amiből aztán itthon aranytojást tojó tyúk lesz. Azt gondolom, hogy ennek a két dolognak az eredménye az, hogy engem elismertek.” – magyarázza a szakember.

Mindenki veszettül fejleszt, ahogy mi is.

A digitalizáció az egész vállalkozásban jelen van, náluk nincs papír a házban. A betegek miután kitöltik az anamnézis felvételi lapot egy tableten, ők azt egy gombnyomásra átviszik a rendszerbe, ahol a beleegyező nyilatkozatokat, a röntgenfelvételeket, a fotókat is tárolják. Digitális a raktárnyilvántartásuk, a számlavezetésük. De ami még ennél is sokkal fontosabb számukra: a digitális röntgenfelvételek, a fizikális lenyomat nélküli, digitális lenyomatok készítése, az Orál Scan, a mosolytervezés, a fogpótlások tervezése, az implantáció digitális tervezése és vezetett kivitelezése. A fogszabályozás digitális tervezése is és az összes fogtechnikai termék gyártása is többszáz számítógép összehangolt munkájával működik. „ Mivel a fogorvoslásban még nincsenek igazán kialakulva ezek a rendszerek, ezért mindenki veszettül fejleszt, ahogy mi is .„ – mondja József, aki kiemelte, hogy rendelőjük egyik fő erőssége a csapatuk, amely ipari formatervezőkből, informatikusokból, fogtechnikusokból és magasan képzett fogorvosokból áll, akik képesek arra, hogy a páciensek számára rendkívül gyorsan és precízen állítsák össze a fogpótlásokat. Egy tipikus folyamat során a páciens reggel érkezik, a fogorvos lecsiszolja a fogait, majd egy órás várakozás után, a már előre digitálisan megtervezett terv alapján elkészült implantátumokat milliméteres pontossággal helyezik be. Így a páciens délutánra, teljes és kész fogpótlással távozik. „ A mesterséges intelligencia alkalmazása a fogorvoslásban és a fogtechnikában valami fantasztikus !” – jegyzi meg lelkesen, mivel rengeteget segít nekik a fogtervezésben. Sok esetben az alkalmazottaknak már csak az a dolga, hogy a munkafolyamatokat kontrollálják és ellenőrizzék. Úgy látja, hogy a fogtechnikusok munkája nagyon jelentős átalakuláson megy keresztül. „ Ami biztos, hogy 5-10 év múlva a 15 fogtechnikusomból lesz 3. A klinikák közül pedig az fog győzni, aki megtalálja azt a hármat! „- avat be a gondolkodásmódjába a szakember.

A vezetés már nem az én feladatom, a fiam lett a főnököm!

A konkurenciáról nincs pontos adata, nem tudja, hány fogorvos van Sopronban, de abban biztos, hogy száznál is több. Nagyon sok rendelővel jóban van, akikkel szakmailag meg tudják érteni egymást. Úgy gondolja egyébként, hogy ’neked kell a legjobbnak lenni, és akkor nem fog érdekelni a konkurencia!’

Mivel igazi lokálpatrióta ezért nemcsak a fogorvoslásba fektetett energiát az elmúlt több, mint 30 évben. Létrehozott egy jachtkikötőt és egy éttermet is. Fontosnak tartja a társadalmi szerepvállalást: az évek során két műemlékházat újított fel Sopronban, jelenleg egy harmadikon dolgozik, évente négyszer szervez véradást, évtizedek óta gondoz egy fertőrákosi kápolnát, karácsonykor pedig rendszeresen főznek a rászorulók számára.

A fogorvos-vállalkozó két fia közül a nagyobbik követte őt a pályán, fogorvos lett. Dr. Tóka Stephan Angliában érettségizett, Amerikában és Ausztriában járt egyetemre, majd az édesapjánál kezdett el dolgozni: „Amikor megkapta a mester diplomáját azt mondtam neki, ’fiam, megérdemled, hogy egyenrangú társam legyél’ így ő lett a cég másik tulajdonosa.” Amire nem számítottak, hogy egy betegségből kifolyólag nem sokkal később rá szakad az egész cég vezetése. „Emlékszem, egyik nap még bent beszélgettünk, másik nap pedig már ő volt az egyszemélyes vezető. És fantasztikusan helyt állt!” – avat be a részletekbe a klinika alapítója, aki innentől kezdve csak módjával tért vissza a munkába, ugyanis a felépülését követően sok mindent átértékelt. Hatalmas öröm számára, hogy Stephan - aki az édesapját a legjobb barátjának tartja - vezeti az általa megálmodott fogászati klinikát, amit így nem kellett eladnia. „ Persze ott vagyok minden nap, de a vezetés már nem az én feladatom. A nagyfiam lett a főnököm! A kisebbik fiam pedig még csak 12 éves. Ő a jövő reménysége! Tudom, hogy majd ő is nagyon jól helyt fog állni!” - osztotta meg végezetül ezt a nagyon fontos gondolatot a szakember .

Tippek, tanácsok Dr. Tóka Józseftől azoknak, akik hasonló területen szeretnének vállalkozást indítani:

  • Tanulj, tanulj és tanulj! Sose hagyd abba!
  • Utazz, amennyit csak tudsz! Mindig lesd el az emberektől azt, amit jobban csinálnak, mint mi!
  • Keresd a szakmai innovációkat, tanuld meg őket, és alkalmazd!
  • Nyújts maximális ügyfélélményt! A páciens az első, a legfontosabb!
  • Keresd meg a legjobb szakembereket, a legjobb munkatársakat!
  • Tudj visszalépni a háttérbe, ha arra van szükség.

A cikk a Bizalmi kör együttműködésével valósult meg.

szerző:Mekis Csilla

Ezek is érdekelhetnek

További tartalmak