Otthagynád az állásod és vállalkoznál? Mutatjuk, hogy mire figyelj és hogyan kerüld el a bajt!

A vállalkozói létbe való kiugrás előtt érdemes nagyon alaposan tájékozódni arról, hogy a munkavállalói státuszhoz képest mivel is jár vállalkozónak lenni és akár saját céget építeni. A közösségi média világa viszont hamis képet festhet, ezért a váltás előtt mindenképpen fontos a hiteles forrásokból való tájékozódás. Mit jelent a vállalkozói mindset, hogyan lehet azt kialakítani és fejleszteni? Ezekre a kérdéseinkre is válaszolt Egerszegi Krisztián, a MiniCRM tulajdonosa és a Cégépítők alapítója, illetve P. Tóth András sorozatvállalkozó, a STRT társalapítója.

{{ formattedDate }}8 perc olvasási idő
otthagynad-az-allasod-es-vallalkoznal-mutatjuk-hogy-mire-figyelj-es-hogyan-keruld-el-a-bajt

A karrierváltás időszakát éljük, hiszen sokan csekkolnak ki az alkalmazotti létből és lépnek a vállalkozók rögös útjára. Ugyanakkor olykor nem számolnak azzal, hogy vállalkozónak lenni nem feltétlenül csak azt jeleni, hogy ücsörgünk a barbadosi homokfövényen és heti egy instaposztból megvan az egész hónap. „A vállalkozó egy folyamatosan pörgő, magas lángon égő, az egyre jobbra s jobbra törekvő ember” – avatott be bennünket Egerszegi Krisztián, a MiniCRM tulajdonosa és a Cégépítők alapítója. „Célja az értékteremtés, miközben a kiemelkedő ellentételezésért is dolgozik, amiben a pénz mellett helye van a megnyert projekteknek, a szakmai sikereknek, az üzleti körökben megszerzett elismeréseknek és a vállalkozói szabadságnak, hogy azzal foglalkozunk, amit szeretünk” – árnyalta a helyzetet Egerszegi Krisztián. Szerinte egy vállalkozó a nyaralása idején sem képes hetekig tétlenül feküdni a tengerparton, hanem azon jár az agya, hogyan tudna még több jót tenni, hogyan tudná még eredményesebbé tenni a vállalkozását. „Azt tapasztalom, hogy a vállalkozóvá váló emberek nagy része nehezen viseli, ha másoknak kell dolgoznia, ha mások rendelkeznek az ideje, az erőforrásai és az ötletei felett” – tette hozzá P. Tóth András, a STRT társalapítója „Vannak, akik alkalmazottként hajlandóak arra, hogy a vezetőjükkel, főnökükkel kapcsolatban kompromisszumokat hozzanak, ám ha a fentebb sorolt tényezőkkel nem tudnak megbékélni, az egy erős jelzés lehet arra, hogy számára a vállalkozói lét megfelelőbb” – tette hozzá a szakember.

„A vállalkozó típusú emberek állandóan meg akarják javítani a világot maguk körül, megoldásokat akarnak adni a problémákra, amik a hétköznapokban szembejönnek velük” – fogalmazott P. Tóth András. „Ez egy gondolkodásmód s ha ez nincsen meg valakiben, ha utálja, amit vállalkozóként csinál, akkor ő csak egy kényszeralkalmazott a kényszervállalkozásában” – fogalmazott Egerszegi Krisztián. Tehát vállalkozóként értéket teremteni és sikeresen navigálni egy vérvörös óceánban az egyik legnagyobb kihívást jelentheti egy ember életben. Ugyanakkor mindez óriási lehetőségeket is rejt magában.

Szakmai alapokon álló önmegvalósítás

Sokféle motivációt fedezhetünk fel a váltások mögött. Vannak, akik a multiban való kiégés vagy annak megelőzése érdekében állnak saját lábra. Mások profi szakemberként, valamelyik cég alkalmazottjaként jutnak el arra a pontra, hogy ideje szintet lépniük és saját bizniszt építeniük. A lényeg: a vállalkozóvá válás folyamata és annak főbb mérföldkövei nagyjából hasonlóak. „Magyarországon a KKV-k több mint kilencven százaléka szakmai alapon, az önmegvalósítás céljából jött létre” – állítja Egerszegi Krisztián. Hozott egy példát is: például valaki egy napelemes cégnél alkalmazottként arra jön rá, hogy ő sokkal többet ki tudna hozni a szakértelméből, esetleg vannak újabb ötletei is, amiket viszont már vállalkozóként, akár egy saját cég építésével tud megvalósítani. Persze az már egy fontos kérdés, hogy hogyan is lehet érdemes belevágni a cégépítésbe.

Tovább olvasnád?
Regisztrálj!

  • Lépj kapcsolatban más vállalkozókkal, üzleteljetek
  • Töltsd le D terveinket, és digitalizáld a vállalkozásodat
  • Fogyaszd exkluzív tartalmainkat
  • Értesülj első kézből az aktuális kkv-kat értintő témákról hírlevelünkből
Regisztrálok/Bejelentkezem

szerző:Lippai Roland – Telekom Hello Biznisz szerkesztőség

Ezek is érdekelhetnek

További tartalmak