18 millió forintra emelkedik az alanyi áfamentesség értékhatára – nyilatkozattételi határidő február 28!

Kedvező változást jelent a kkv-szektornak az alanyi mentesség értékhatárának 18 millió Ft-ra emelkedése 2025. január 1-től. A változás nyomán újra megegyezik a KATA és az áfamentesség értékhatára.

{{ formattedDate }}5 perc olvasási idő
Hello Biznisz | Save the date - 2023. évi adónaptár

A 2025-ös változás azoknak a vállalkozásoknak kedvez, amelyek 2024-ben ténylegesen, 2025-ben pedig várhatóan nem lépték/lépik túl a 18 millió forintos bevételi határt.

Kezdjük egy kis történeti kitekintéssel: az alanyi áfa-mentesség értékhatára korábban 6, illetve 8 millió Ft is volt, majd 2019-től emelkedett fel 12 millió Ft-ra. Innentől kezdve együtt mozgott a KATA értékhatárával egészen 2022-ig, a régi KATA megszűnéséig. Ekkor a tételes KATA értékhatára 18 millió Ft-ra emelkedett és egészen az idei év januárjáig kellett várni, hogy újra azonos legyen a két limit.

Bár ennek az emelésnek jogilag korábban sem volt akadálya, a jogalkotó mégis megvárta az alanyi mentes vállalkozókat érintő, idei évtől hatályba lépő uniós szintű változást, melynek nyomán a vállalkozók a gazdasági letelepedettségüktől eltérő tagállamban is választhatnak alanyi mentességet, továbbá egységes mentességi küszöbértékek is bevezetésre kerültek (uniós szinten 100 000 EUR, tagállami szinten 85 000 EUR összegben). Kapcsolódó cikkemet itt olvashatják: Új Áfa szabályok vonatkoznak az alanyi mentes kkv-kra 2025-től

Kiket érint a változás? Meddig lehet bejelentkezni?

A 2025-ös változás azoknak a vállalkozásoknak kedvez, amelyek 2024-ben ténylegesen, 2025-ben pedig várhatóan nem lépték/lépik túl a 18 millió forintos bevételi határt.

Azoknak az adóalanyoknak, akik élni kívánnak az alanyi adómentesség lehetőségével, 2025. február 28-ig kell nyilatkozniuk erről a szándékukról. 
A nyilatkozat az ONYA felületen, illetve a NAV által a gazdálkodási formára rendszeresített adat- és változásbejelentő nyomtatványon teljesíthető.

Azoknak is lehetősége lesz visszatérni az alanyi mentes körbe, akik korábban elvesztették ezt a kedvezményt a 12 millió forintos korlát átlépése miatt. Az említett adózói kör a korábbi szigorúbb szabály alapján két évig nem térhetett volna az alanyi mentesség hatálya alá, az új szabály alapján azonban már most azonnal újraválaszthatják a kedvező adózói státuszt (pl. olyan vállalkozó, aki 2023-ban vagy 2024-ben átlépte az alanyi adómentesség 12 milliós határát, most újra választhatja az áfamentességet).

A jelenleg is alanyi adómentes vállalkozóknak nincs teendője, a továbbiakban a 12 millió forintos értékhatár helyett a 18 millió forintos értékhatárt szükséges figyelniük.

Miről szól az alanyi mentesség?

Tovább olvasnád?
Regisztrálj!

  • Lépj kapcsolatba más vállalkozókkal, üzleteljetek
  • Töltsd le D terveinket, és digitalizáld a vállalkozásodat
  • Fogyaszd exkluzív tartalmainkat
  • Értesülj első kézből az aktuális kkv-kat értintő témákról hírlevelünkből

Az alanyi mentesség értékhatáráig realizált értékesítések után a vállalkozónak nem kell felszámítania áfá-t, azaz olcsóbban értékesíthet egy adott terméket, vagy szolgáltatást, ami versenyelőnyt jelenthet az adott vállalkozónak. Az alanyi mentesség „árnyoldala”, hogy nem vonható le a beszerzéseket terhelő áfa. A főszabály alól természetesen vannak kivételek, ugyanis bizonyos esetekben (pl. határon átnyúló szolgáltatások nyújtása és igénybevétele, Közösségen belüli termékbeszerzés és értékesítés, termékimport, távértékesítés stb.) az alanyi adómentes vállalkozásra is az általános Áfa-szabályok vonatkoznak. Ezeket az ügyleteket jellemzően az alanyi mentes értékhatár számítása során sem kell figyelembe venni. Az értékhatár átlépésével áfa-körössé válik a vállalkozó, azaz áfás számlát kell kiállítania és áfa-bevallást kell benyújtania, egyúttal megnyílik az áfa-levonási joga is a költségei után.

KATA és alanyi mentesség

A KATÁ-sok esetében az értékhatárig alkalmazható a tételes adózás, azaz az értékhatár átlépésével nem veszik el a KATA státusz, „csak” 40% -os adót kell fizetni afölött.

A KATÁ-s és az alanyi mentes keretösszeg számításának metódusa eltérő. A KATA pénzforgalmi szemléletű, azaz főszabály szerint csak a ténylegesen befolyt ellenérték számít bele a keretösszegbe. Az alanyi áfamentes értékhatárt ezzel szemben teljesítési szemléletben kell meghatározni, azaz ebben az esetben nem feltétel a pénzügyi kiegyenlítés.

Miért előnyös döntés az alanyi mentesség választása?

Az alanyi mentesség kevesebb adminisztrációval jár, mint a normál Áfa-státusz, nincs szükség havi/negyedéves gyakorisággal bevallások benyújtására. A mentességi limit emelkedésével a vállalkozások tovább bővülhetnek anélkül, hogy az áfakörbe kellene lépniük.

Ahogyan fentebb is említettem, az alanyi mentesség versenyelőnyt jelent alkalmazójának: az alanyi adómentes vállalkozások nettó árakon tudnak dolgozni, ami vonzóbbá teheti őket a piacon.

szerző:Dr. Horváth Zoltán

Ezek is érdekelhetnek

További tartalmak