A mentális egészséggel foglalkozni oké – a Mental Spa története

Számos módszertannal és szolgáltatással dolgozunk, az egyik legfontosabb küldetésünk pedig az, hogy lebontsuk a lelki és a mentális egészséghez kapcsolódó stigmákat, s prioritássá tegyük az öngondoskodást – interjúnkban többek között erről is beszélt Vass Anita egykori HR szakember, a Mental Spa egyik alapítója.

{{ formattedDate }}5 perc olvasási idő

Mi volt a legfőbb motivációtok arra, hogy elindítsátok a Mental Spa központot?

Az alapgondolat abból fakadt, hogy HR-es múltunkból fakadóan észrevettük, mennyire rosszul vannak a kollégáink, különösen a Covid utáni időszakban. Ki a családdal volt bezárva, ki egyedül, de összességében senki nem volt igazán jól. Felmerült bennünk a kérdés, hogy miért nem kérnek segítséget, és hamar rájöttünk, hogy sokan egyszerűen nem tudják, hova forduljanak. Mi az irodai közeget ismertük, innen jöttünk, és azt láttuk, hogy az emberek a munkahelyükön sem foglalkoznak eleget a mentális egészségükkel. Szerettünk volna egy számukra barátságos, modern, összességében ismerős környezetben támogatást biztosítani számukra. Nálunk online lehet bejelentkezni, kártyával lehet fizetni, kényelmesen meg lehet közelíteni a helyszínt.

Tehát akkor a célcsoportotok elsősorban az irodai dolgozók, akiknek ismerős ez a fajta közeg?

Kezdetben valóban ők voltak a célcsoportunk, de időközben azt tapasztaltuk, sokan jönnek hozzánk egészen különböző háttérrel. A legfontosabb talán az, hogy minőségi szakmai segítséget nyújtsunk, és olyan környezetet teremtsünk, ahol az emberek biztonságban érzik magukat.

HR-esként nyilván sok mindent láttatok már, de a jelenben milyen témákkal keresnek meg titeket a leggyakrabban?

Vállalati környezetben gyakran találkoztunk a kiégéssel, munka-magánélet egyensúlyának felborulásával és karrierválságokkal. Most viszont, hogy már a privát szférából is sokan jönnek hozzánk, más típusú kihívásokkal is találkozunk. Nagyon gyakoriak a párkapcsolati válságok, a válások, a gyerekneveléssel kapcsolatos kihívások, vagy éppen a párkapcsolat hiánya miatti szorongások. Emellett sokan keresnek meg bennünket fizikai tünetekkel, mint például alvászavar vagy tartós rossz közérzet. Azt viszont szeretném kiemelni, hogy mi nem foglalkozunk pszichés betegségek vagy mentális zavarok kezelésével, de a kisebb lelki elakadások, életszakaszbeli válságok, mint például a pályakezdés vagy az életközepi válság, gyakran visszatérő témák nálunk.

Meg tudnád fogalmazni, hogy mi az a központi gondolat vagy misszió, ami meghatározza a Mental Spa szellemiségét?

A legnagyobb küldetésünk talán az, hogy csökkentsük a mentális egészséggel kapcsolatos stigmák hatását és kihangosítsuk azt, hogy a mentális egészséggel való foglalkozás oké. Sajnos még mindig sokan úgy gondolják, hogy a mentális problémákkal csak akkor kell foglalkozni, ha baj van, pedig a lelki egészségével mindenkinek törődnie kellene. Egy olyan gyors és komplex világban élünk, ahol nagyon nehéz egyedül megbirkózni a mindennapokkal, és elengedhetetlen, hogy időről időre karbantartsuk a mentális egészségünket. A célunk, hogy a mentális egészségünkkel való foglalkozás olyan rutinná váljon, mint például a fodrászhoz járás vagy a sport. Lehet, hogy valaki hosszabb ideig is hetente eljön hozzánk, van, aki havonta egyszer karbantartásképpen, de az is lehet, hogy valaki hónapokig nem jön, miután egy konkrét problémát megoldottunk vele.

Említetted, hogy a mentális egészséggel való foglalkozás még mindig stigmatizált, de vajon nem változott-e valamit ez a Covid óta? Sokan mondják, hogy a pandémia után fontosabbá vált a mentális jólét, ti hogyan látjátok ezt?

Igen, van egyfajta kettősség ezzel kapcsolatban. A mentális egészség témája most már egyre inkább divatos téma, amiről beszélünk, olvasunk, podcastokat hallgatunk. Már sokan megértették, hogy szükség van az edukációra, és ez egy óriási előrelépés. Azonban az igazi változáshoz nem elég, ha csak könyveket olvasunk, vagy podcastokat hallgatunk; fontos, valóban segítséget kérjünk, ha arra van szükség. Igen, azonosíthatjuk a sémáinkat, felismerhetjük a családi mintáinkat, de ha meg akarjuk változtatni az életünket, akkor ahhoz komoly munkára és segítségre van szükség. A környezetünk is visszahúzhat minket a régi, kényelmes mintáinkba, mert ez a könnyebb út számukra. Ám ha valóban változni akarunk, akkor külső segítségre van szükségünk, mert egyedül nagyon nehéz lehet egy komoly és mély folyamatot végig vinni. Sokan még mindig nem tudják, hogy pontosan mi történik velük, hogy mi az, amin változtatni kellene.

Milyen szolgáltatásokat kínáltok a Mental Spa-ban?

Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy sokféle módszert alkalmazzunk. A legtöbb központ egy adott módszertanra épül, legyen az a klasszikus pszichológia, családállítás vagy művészetterápia. Mi viszont úgy alakítottuk ki a rendszert, hogy mindenki számára megtaláljuk a legjobb szakembert és a legmegfelelőbb módszert. A leggyakrabban igénybe vett szolgáltatásunk az egyéni konzultáció, de vannak csoportos, tematikus programjaink is. Emellett orientációs beszélgetéseket is tartok, ahol segítek az érdeklődőknek megtalálni, hogy számukra melyik módszer lenne a legmegfelelőbb. Ha valaki biztos abban, hogy tudja, mit szeretne, akkor közvetlenül abba a programba is belevághat, de ha valakinek még nincs önismeretimunka-tapasztalata, akkor én segítek neki elindulni; elmondja, mi foglalkoztatja, és én ajánlok neki egy megfelelő módszert, például egyéni konzultációt, csoportot, férfi vagy női mentort, attól függően, hogy mi a legmegfelelőbb számára.

Sok igazság van abban, hogy az önismereti kérdésekben a nők előrébb járnak; a klienseiteket illetően hogyan alakul a nemek aránya s milyen tudatossági szinten érkeznek hozzátok?

A top 10-20-30 ügyfeleink fele férfi, és sokan már régóta rendszeresen jönnek hozzánk. Ez azért érdekes, mert bár a nők általában könnyebben beszélnek ezekről a dolgokról, a férfiak, ha egyszer elhatározzák, hogy változtatnak, akkor sokkal kitartóbbak. Ez azért egy nagyon érdekes tapasztalat, mert sok férfi nehezen kezdi el a folyamatot, mivel nem szokták meg, hogy beszéljenek a saját érzéseikről. De ha egyszer döntést hoznak, akkor nagyon kitartóak. Sajnos sokan akkor jönnek és próbálják megoldani a problémáikat, amikor már nagy válságban vannak. Pedig, ha korábban felismerik és tudatosítják, hogy baj van és korábban kezdenek el dolgozni a megoldáson, akkor könnyebben vissza tudnak térni a helyes irányba.

Miért fontos az önismeret, még akkor is, ha nem vagyunk válsághelyzetben, és hogyan segíthet az életminőségünk javításában?

Még mindig sokan azt hiszik – ahogy már említettem –, hogy az önismerettel való foglalkozás csak akkor fontos, ha már baj van. Pedig az önismeret segít abban, hogy jobb életet élhessünk, még akkor is, ha nem vagyunk nehéz helyzetben vagy válságban. Ha elindulnak ezen az úton, akkor sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet élhetnek és könnyebben tudják megoldani a nehéz helyzeteket, válságokat is. Az önismeret segít abban, hogy a nehézségek ellenére is visszaálljunk a helyes irányba. Az a legfontosabb, hogy minél előbb lépjünk rá az önismereti útra. Az önismeret abban is segít, hogy ha boldogok vagyunk, akkor tényleg boldogok legyünk, ha pedig nem vagyunk boldogok, akkor dolgozhatunk a változáson. Nincs illúziókeltés: az élet nem mindig lesz boldog, de ha tudjuk, hogyan kezeljük a nehéz pillanatokat, akkor jobban tudunk reagálni a kihívásokra. Az önismeret abban is támogat bennünket, hogy minél hamarabb visszaálljunk a tengelyünkre, amikor kilengünk, és így könnyebben tudunk boldogok és hatékonyak lenni. Ha folyamatosan dolgozunk ezen, az életminőségünket jelentősen javíthatjuk.

Milyen jövőbeli céljaitok vannak, merre tartotok?

Ugyan még csak egy éve indultunk, de szeretnénk minél szélesebb közönséget elérni. Az a tapasztalatunk, hogy akik eljönnek hozzánk, azok valamilyen formában kapnak valamit, ami meggyőzi őket arról, hogy ha legközelebb is szükségük van segítségre, akkor tudnak hova fordulni. Az a célunk, hogy több emberhez eljuttassuk azt az üzenetet, hogy az önismeret és a mentális egészség oké, mindenki számára fontos és elérhető. Az elkövetkező időszakban arra fókuszálunk, hogy a tudatosságot minél több emberhez eljuttassuk.

szerző:Lippai Roland

Ezek is érdekelhetnek

További tartalmak