Aki kimarad, az lemarad – Perplexity, a tökéletes tuning!

A Perplexity mesterséges intelligencia alapú kereső messze túlmutat a hagyományos keresőeszközök lehetőségein. Ez az AI-eszköz számos olyan új funkciót biztosít a felhasználói számára, amelyekkel a maximumot hozhatják az vállalkozásukból és az életük valamennyi más területén. Cikkünkben Busák István, digitális innovációs szakértő osztja meg velünk, mi fogta meg ebben az AI-eszközben, és miért érdemes mindenkinek kipróbálni a Perplexity Pro verzióját, amihez a Magyar Telekom ügyfelei egy évig díjmentesen juthatnak hozzá.

{{ formattedDate }}5 perc olvasási idő

A mesterséges intelligencia (AI) az életünk egyre több területén van jelen, és minden bizonnyal alapvetően határozza meg a jövőnket is. Éppen ezért érdemes nyitottan fordulnunk e technológia felé, és a jó hír az, hogy egyikünknek sem kell IT-szakembernek lennünk ahhoz, hogy sikeresen kihasználjuk az AI-eszközökben rejlő elképesztő potenciált.

Tuning mesterséges intelligencia alapokon

Szinte zongorázni lehet a különbséget a Google és a Perplexity mesterséges intelligencia alapú kereső között – akár így is összefoglalhatnánk Busák István digitális innovációs szakértő szavait, amikor a Perplexity Pro-val kapcsolatos tapasztalatairól kérdezzük. Ő maga egy többlépcsős folyamat során jutott el odáig, hogy a Google-t egyre inkább mellőzve, immár a ChatGPT-t és a Perplexity Pro-t együtt használva fedezte fel, milyen jól kiegészíti egymást a két eszköz.

„Keresésre, kutatásra, és információszerzésre is használom a Perplexity-t, az így megtakarított idő mennyisége összességében napokban mérhető” – fogalmazott Busák István. Mint mondja, például az üzlettel kapcsolatos kutatásai során a válaszokat forrásmegjelöléssel kapja meg, így azok könnyen ellenőrizhetők, ezért sokkal pontosabb adatokkal tud dolgozni. „Hasonlóan hasznos a gyerekeim tanulmányaihoz kapcsolódó kérdések és kihívások megoldásában is, például matematikai problémák vagy más komplex témák esetén is használjuk a Perplexity-t” – utalt arra, hogy ez a mesterséges intelligencia alapú kereső egy olyan tuningot jelent, ami gyakorlatilag az életünk valamennyi területén alkalmazható. Az AI-eszköz egyre nagyobb népszerűségének egyik oka pedig a Google és a Perplexity keresési logikája közötti jelentős különbségből fakad.

A keresési logika mindent megváltoztathat

Az úgynevezett hagyományos keresőmotorok (mint például a Google) és a Perplexity-hez hasonló mesterséges intelligencia alapú keresők közötti legfontosabb különbséget a keresési logika jelenti. „Míg a Google esetében a felhasználóknak kulcsszavak segítségével kell releváns információkat keresniük, ami sok időt és energiát igényelhet, a Perplexity beszélgetésalapú megközelítéssel dolgozik” – hívta fel a figyelmünket digitális innovációs szakértő. Ez pedig azt jelenti, hogy a Perplexity felhasználói természetes nyelven tehetik fel a kérdéseiket, és az AI azonnali, személyre szabott válaszokat ad számukra, figyelembe véve az előző válaszokat és a kontextust is. A szakember szerint ez a logika nagyon hasznos üzleti anyagok készítésekor vagy mélyebb kutatások során. „A Perplexity nem csak összegyűjti, hanem rendszerezi és értelmezi, valamint kontextusba is helyezi az információkat” – tette hozzá. Képes a kérdések „tovább gondolására” is, vagyis például egy vállalkozás számára a piackutatás elvégzése során az egyedi igények figyelembevételével különböző javaslatokat is tesz. Emellett a beszélgetésalapú keresés felhasználóbarátabb keresési élményt jelent, az AI által pontosított kérdések pedig csökkentik a félreértések vagy a hibák számát.

Az egész folyamat gyorsabbá, hatékonyabbá válik, így elkerülhető a weboldalak tucatjainak felesleges és időrabló böngészése is.

De mit is tud valójában a Perplexity?

A Perplexity – ahogy már szó volt róla – egy innovatív, mesterséges intelligencia alapú kereső, amely elérhető ingyenes és Pro verzióban. Az eszköz tömör és informatív válaszai túlmutatnak a hagyományos keresőmotorok által kínált linkek listáján. Az ingyenes verzióban a felhasználók hozzáférhetnek egy a GPT-3.5 alapjaira épülő, önálló nagy nyelvi modellhez (LLM). Ugyanakkor a prémium előfizetés már bővített funkciókat kínál, többek között hozzáférést biztosít olyan fejlettebb LLM-ekhez, mint a GPT-4, illetve a Claude 3.5. Emellett lehetőséget biztosít dokumentumok feltöltésére a személyre szabott válaszok érdekében. A Pro verzió továbbá irányított AI-keresést is tartalmaz, amely segít finomítani a kérdéseket, és ezáltal pontosabb válaszokat generál.

Nézzük a legfontosabb funkciókat!

  • Beszélgetés-alapú keresés
  • Hangalapú keresés
  • Célzott keresés
  • Pontos forrásmegjelölés
  • Fájlok feltöltése és elemzése

Kiknek való a Perplexity?

Perplexity-t mindenkinek, így a laikus vállalkozók számára is ajánlom” – mondta Busák István. Ezzel az eszközzel megérthetjük a mesterséges intelligencia alapú eszközök működését, miközben a gondolkodásmódunk is fokozatosan megváltozik. Szerinte az AI-eszköz használatát érdemes kisebb, egyszerűbb feladatokkal – jegyzetelés, ötletelés, egyszerűbb projektek vagy üzleti tervek összeállítása – kezdeni. „Például egy üzleti terv készítése során a Perplexity a kérdésekre átlátható és kategorizált válaszokat ad, strukturálja az adatokat, és összefoglalókat készít” – fejtette ki a szakember. De kérhetünk segítséget egy marketingkampány indításához is. Ezek a rendszerek jelentős támogatást nyújtanak nekünk az ötleteink továbbgondolása során, javaslatokat tesznek számunkra akár a releváns források áttekintésére.

„Mindez pedig különösen hasznos lehet az olyan vállalkozók számára is, akik nem rendelkeznek mélyebb technológiai ismeretekkel, ugyanakkor nagyon nyitottak, és keresik a lehetőséget annak, hogy hogyan tudják az AI-eszközökben rejlő lehetőségeket becsatornázni a vállalkozásukba, cégükbe” – hívta fel a figyelmet Busák István.

Ma még versenyelőny, holnap már alapvetés

A mesterséges intelligencia használata jelenleg valóban versenyelőnyt jelent, de idővel ez is egy alapvető eszközzé fog válni, akárcsak az internet vagy az okostelefon. Aki ma kezd el ilyen eszközöket használni, az nemcsak előnyt szerez, hanem felkészül egy olyan jövőre, ahol ezek az eszközök a mindennapi munkavégzés szerves részei lesznek. Már most is számos feladatot automatizálni lehet velük – például az adatelemzést, a szövegírást vagy a tervezést – ami nemcsak időt, hanem pénzt is megtakarít a vállalkozások számára. Tehát az AI-eszközök használatának elsajátítása egyre inkább elengedhetetlenné válik. „Aki kimarad, az lemarad” – tette hozzá Busák István.

A Magyar Telekom és a Perplexity együttműködése

A Magyar Telekom és a Perplexity között létrejött együttműködési megállapodás keretében a telekommunikációs vállalat ügyfelei egy éven át díjmentesen használhatják a Perplexity mesterséges intelligencia alapú keresőjét. A Perplexity Pro a Telekom alkalmazásában, a Magenta Moments kedvezményrendszerben aktiválható.

szerző:Lippai Roland

Ezek is érdekelhetnek

További tartalmak