Ezekkel az adóváltozásokkal számoljon 2025-ben!
2025-ben és az azt követő években mindenekelőtt a digitalizációból fakadó változásokra kell felkészülniük a vállalkozásoknak, mindemellett azonban „hagyományosabb” adózási módosulásokkal, adminisztratív egyszerűsítésekkel is számolhatnak. Alábbi cikkemben elsősorban a mikro, kis – és középvállalkozásokat érintő fontosabb, 2025-től hatályba lépő változásokra hívom fel a figyelmet.
{{ formattedDate }}5 perc olvasási idő
- Az őszi adócsomag egyik legjelentősebb és legszélesebb vállalkozói kört érintő módosítása a környezetvédelmi termékdíj kivezetése. A változás nem jelenti a termékdíj kötelezettség teljeskörű eltörlését, „mindössze” azokban az esetekben jelent majd egyszerűsítést, amikor az adott terméket (tipikusan csomagolószerek) egyszerre
terheli EPR díj és termékdíj is. A változás nyomán nem kell majd nullás termékdíjbevallásokat beadni az EPR köteles termékek
kapcsán, ugyanakkor nem szűnik meg a termékdíjkötelezettség olyan termékek esetében (pl. kőolajtermékek, műanyagtermékek és
vegyipari termékek), amelyekre csak termékdíjkötelezettség vonatkozik.
A termékdíjjal kapcsolatos kötelezettségek részleges megszüntetésével csökkenni fog a vállalkozások adminisztratív terhelése.
Az EPR díjak területén nem kell változással számolni 2025-ben sem: a 2024. november 28-án megjelent új díjrendelet ugyanis rögzítette a díjakat a 2023-as, 2024-es szinten. A DRS díjak mértéke úgyszintén változatlan marad 2025-ben is. - Az őszi adócsomag kétlépcsős valorizációt vezet be egyes adónemek tekintetében:
- 2025-től a jövedéki adóköteles alkoholtermékekre, valamint a gépjárműadóra és a gépjármű visszterhes vagyonátruházási illetékére,
- míg 2026-tól a cégautóadóra, regisztrációs adóra és a dohánytermékek, energiatermékek jövedéki adójára vonatkozóan.
A valorizáció a KSH által közzétett fogyasztói árindex változásához igazítja az adómértékeket.
A gépjárműadó, cégautóadó és regisztrációs adó esetében az adómértékeket a NAV a tárgyévet megelőző év október 31-ig közzéteszi a honlapján.
2025-től főszabály szerint már csak a tisztán elektromos, illetve a nulla emissziós gépkocsik, valamint a környezetkímélő kerékpár minősül elektromos gépkocsinak, így hosszú távon csak ezekre a gépjárműtípusokra vonatkozik majd adómentesség.
Átmeneti szabály vonatkozik ugyanakkor az 5P és az 5N környezetvédelmiosztály-jelzésű környezetkímélő gépkocsikra, melyekre 2026. végéig érvényesíthető gépjármű és cégautóadómentesség bizonyos feltételekkel (pl. a 2024. december 31-éig forgalomba helyezett plug-in hibrid gépjárművekre még vonatkozik az átmeneti adómentesség).
A gépjárműre és pótkocsira vonatkozó visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség az ideiglenes rendszámmal rendelkező gépjármű belföldi átruházása esetén is beáll a jövőben.
A jövedéki adó kapcsán megemlítendő továbbá az egyes energiatermékek, valamint a dohánytermékekre irányadó adómértékek emelkedése. - Számottevően megemelkedik az üzemanyag-kiskereskedők által fizetendő adó az energiahatékonysági kötelezettségi rendszerre (EKR) vonatkozó törvény módosítása miatt, amely az üzemanyagok tartós drágulását idézheti elő.
- A személyi jövedelemadót érintően a legfontosabb változás a családi kedvezmény két lépésben történő megemelése. 2025. július 1-jétől – kedvezményezett eltartottanként – egy eltartott esetén 100 000 forintra, két eltartott esetén 200
000 forintra, illetve három eltartott esetén 330 000 forintra emelkedik. A második lépcsőben 2026. január 1-jétől ugyanezek
az összegek 133 340, 266 660 és 440 000 forintra módosulnak.
Az airbnb-zőket érinti az a szigorítás, miszerint a szálláshelyszolgáltatásra vonatkozó tételes átalányadó éves mértéke 2025. január 1-jétől lakószobánként 150 ezer forintra emelkedik azokon a településeken, ahol a tárgyévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót. Az emelt összegű adót már a 2025. évi tételes átalányadó fizetési kötelezettség megállapítása során is alkalmazni kell, az adót a negyedévet követő 15. napig kell megfizetni. A kereskedelemről szóló törvény módosítása szerint új magánszálláshely és új egyéb szálláshely 2026. december 31. napjáig a kereskedelmi hatóság által nem vehető nyilvántartásba Budapesten. A fenti korlátozás alól kivételt képez, amennyiben a szálláshely-minősítő szervezethez a szálláshely-minősítési eljárás iránti igényt benyújtották 2024. december 31-ig.
Adómentes lesz a szellemi termék magánszemély általi apportja a gazdasági társaság létesítő okiratában megjelölt érték erejéig, amennyiben az apportáló maga a szellemi termékek létrehozó magánszemély.
A SZÉP Kártya számlán 2025. január 1-jén nyilvántartott és a számlára 2025. évben utalt munkáltatói támogatás 50%-a erejéig a SZÉP Kártya a 2025. évben a lakásfelújításra fordított kiadásokra is felhasználható.
A SZÉP-kártyát érintő változás továbbá, hogy az általános, 450 000 forintos éves keret mellett megjelenik egy Aktív Magyarország zseb, amelyre éves szinten 120 000 forint utalható majd kedvezményes adózás mellett.
2025-től béren kívüli juttatásnak minősül, azaz a SZÉP kártyával azonos módon adózik a munkáltató által a 35. életévét be nem töltött munkavállalójának nyújtott lakhatási támogatás a lakás bérleti díjának megfizetéséhez vagy lakáscélú hitel törlesztéséhez.
Tovább olvasnád?
Regisztrálj!
- Lépj kapcsolatba más vállalkozókkal, üzleteljetek
- Töltsd le D terveinket, és digitalizáld a vállalkozásodat
- Fogyaszd exkluzív tartalmainkat
- Értesülj első kézből az aktuális kkv-kat értintő témákról hírlevelünkből