Te milyen könyvek segítségével fejleszted önmagad és vállalkozásod? Inspiráló könyvajánló üzletembereknek

Vállalkozás indításkor mindent megfogad az ember. Például azt, hogy mindent megvalósít, amit csak tud, követi az álmait, és minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a legtöbbet hozza ki magából. És miért is ne tehetnénk ezt meg szuper inspiráló és önfejlesztő könyvek segítségével, melyek által mind a munkánkban, mind a hétköznapokban egyre feljebb törhetünk, hasznos szokásokat építhetünk be az életünkbe és vállalkozóként is folyamatosan fejlődhetünk?

{{ formattedDate }}8 perc olvasási idő

Négy vállalkozót kérdeztünk meg arról, hogy mit olvasnak a mindennapok folyamán – akár önfejlesztés, akár kikapcsolódás céljából, hogy téged is inspiráljunk, tanítsunk és átadjuk az olvasás felemelő érzésének fontosságát. Kiss Lola Virág, a Lola’s Art megálmodójának, Sárospataki Albert, a Billingo igazgatójának, Hovány Márton, a Hovány Csoport tulajdonosának és Gulyás Zsuzsi lakberendező és food stylist, a Patina Webshop + Showroom tulajdonosának hasznos könyvajánlója következik.

Kiss Lola Virág – Lola’s Art

Rejtett értékek egy kedves macskás mesében

Lola egyetlen könyvet ajánl, ám ez a gyerekkönyv, ami attól függetlenül, hogy már három éves kortól is olvasható, nézegethető, rengeteg olyan fontos életvezetési tanácsot tartalmaz, melyek teljes joggal megállják a helyüket egy vállalkozó életében is. A kisfiának vásárolt mesekönyvből ugyanis számos hasznos iránymutatásra bukkant, melyet saját életében, vállalkozásában is tudott kamatoztatni, és amik a mindennapokba is abszolút beilleszthetők. „James Norbury: A macska, aki zent tanított egyik fontos üzenete, hogy töltsd azokkal az időd, akik a legtöbbet kihozzák belőled. Szerintem nagyon fontos, hogy olyan emberekkel kell körbe venni magunkat, akik inspirálnak és tanulni tudunk tőlük. Másik lényeges idézet, hogy szükség van arra, hogy néha elengedjünk mindent és éljünk a pillanatban, különben elveszünk a zajban. Annyi mindent kell egyszerre csinálni az életben, hogy elveszünk a sok feladat között, és nem látjuk meg a szépségét a mindennapi munkának, pedig a vállalkozás célja, hogy önmagunkat valósítsuk meg. Álljunk meg néha egy pillanatra és tartsunk szünetet, mert olykor a legjobb ötletek ilyenkor jönnek.” – mondja Lola.

A Lola’s Art tulajdonosa mindenkit biztat a könyvben is megtalálható tanács megfogadására, mely szerint nem kell a legeslegjobbnak lennünk. A legtöbb vállalkozó a legjobbra törekszik és a legtöbb bevételt akarja megtermelni, ez így van rendjén, megyünk előre, sikert sikerre halmozunk, ám ez a siker egyre kevésbé lesz édes. Lola szerint a pillanatokat a folyamatos tökéletességre törekedés miatt már nem tudjuk értékelni, és ekkor merül fel a kérdés bennünk: vajon miért csináljuk azt, amit? Végezzük el a legjobban a feladatainkat, de ne rokkanjunk bele, mert annak az egészségünk láthatja kárát, mind fizikailag, mind mentálisan. A családanya szerint mindig meg kell találni a munka és a szabadidő egészséges arányát, hiszen nem azért élünk, hogy dolgozzunk, hanem azért dolgozunk, hogy éljünk...

Lola szerint azzal is tisztában kell legyünk, hogy mik a képességeink, és hol vannak a határaink. Ezt is kiválóan bemutatja a könyv. Persze szerinte ez nem azt jelenti, hogy nem lehet vagy nem kell nagyot álmodni, hiszen feszegetve a határainkat olykor érdemes kilépni a komfortzónánkból, de legyünk vele tisztában, mi az, amit egyedül nem tudunk megtenni feltétlen, és úgy toborozzunk csapatot magunk köré, hogy szakértő hozzáállásukkal segítsenek kitölteni az űrt, ezáltal megvalósíthassuk az álmainkat.

„Az út nem magányos út – fogalmazza meg Lola az utolsó inspiráló meglátást A macska, aki zent tanítottból. Úgy véli, a kollégákkal, a családdal, és a körülöttünk lévő emberekkel együtt kell fejlődni, elfogadni segítő szándékukat, és nekünk is támaszt nyújtani nekik. Ha ugyanis magunk mögött hagyjuk azokat az embereket, akik segítettek bennünket az életünkben és az úton, nem leszünk sikeresek.

Hovány Márton – Hovány Csoport

A hazai autókereskedelmi szektor óriásának, a Hovány Csoport tulajdonosának, Hovány Mártonnak azok a könyvek jelentik a kikapcsolódást és felüdülést, melyek ismeretterjesztők és szakmai jellegűek. Hovány úr nem regények vagy egyéb témájú könyvek által töltődik fel, hanem azokat az olvasmányokat szereti, melyek használható tudást és ötleteket tartalmaznak akár a mindennapokra, akár a munkájára vonatkozóan. Ezek azok ugyanis, melyek kikapcsolják, feltöltik, és amik egyfajta pluszt adnak a mindennapjaihoz.

Sikertechnikák és csúcsteljesítmény mindenkinek

Hovány Mártonnak sok könyv hatással volt az életére és hozzájárult a munkájához, jelenlegi pályafutásához. Mindegyikbe sok hasznos és fontos gondolat volt, melyet magáévá tudott tenni, és hasznosítani tudta őket. „Brian Tracy: Maximális teljesítménycímű könyve adta az első igazán nagy löketet az életemben, azt, hogy igazából hogyan is kellene gondolkodnom. Körülbelül húsz éve olvastam el először Tracy mesterművét, éppen, amikor Kubában voltam, és a gyerekeimmel is egyébként elolvastattam” – meséli Márton. Úgy gondolja, nem csupán vállalkozóként érdemes elolvasni a Maximális teljesítményt, mely tele van az élet különböző területein alkalmazható technikákkal, elvekkel, és hasznos módszerekkel, hanem akár laikusként magánemberként is kiváló olvasnivaló lehet.

A világ változik, az ember ugyanaz marad

Az általam ajánlott könyvek mind üzleti jellegűek, kivéve másik nagy kedvencemet, Lucius Annaeus Seneca: Az emberiség nagykönyvét. Számomra azért érdekes olvasmány, mert olyan gondolatok vannak benne, melyek több, mint 2000 évvel ezelőtt születtek, és nagyon érdekes és meglepő, hogy bár a világ folyamatosan változik, az ember és annak felfogása szinte ugyanaz az idők során. Ugyanúgy vélekedtek sok dologról akkoriban is, mint most, ugyanolyan elven működött a politika, az emberek ugyanúgy éreztek, viselkedtek, és a cselekedeteik sem változtak önmagukban.” – meséli Hovány Márton. Persze elismeri, hogy a világ rettentő sokat fejlődött, technológiailag és egyéb területen is sokat mentünk előre, mégis, vannak dolgok, amik sosem változnak igazán. És ehhez nem is kell feltétlen 2000 évet visszamenni, elég akár 20-at.

Második nekifutásra kedvenccé vált

Hovány úr szereti Denis Waitley: A kiválóság tíz titka című könyvét, mellyel kapcsolatban azt mesélte, hogy elsőre nem is igazán tetszett neki a könyv. Bele-beleolvasott néhány oldalt, de le is tette. Később azonban olvasott egy jó cikket vele kapcsolatban, és úgy döntött, tesz még egy próbát, és rájött, olyan örök igazságok vannak benne, amik miatt mégis elolvasta, és amik hatással voltak az életére. A szakmai könyvek Márton szerint emberileg is fontosak, hiszen, ha bármilyen módon fejlesztenek minket, akkor a személyiségünk fejlődésével az üzleti szokásaink és a vállalkozói világban tanúsított magatartásunk és értékeink is magasabb szintre kerülnek. Márton sok cikket olvas az interneten, úgy véli, való igaz, hogy egy-egy cikk a legfrissebb információt tartalmazza, és bár egy könyvben, mire kiadásra kerül, már nem feltétlen a legújabb trendek szerepelnek, mégis, a vállalatvezetéshez és az ő munkájához mindig a nyomtatott könyv jelentette az egyik legnagyobb segítséget, hiszen minden ellenére értékálló útmutatást adott neki.

A személyes fejlődésért, kifejezetten vezetőknek

Kifejezetten vállalkozóknak ajánlom Stephen R. Covey: A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása könyvét, mely szerintem egy olyan üzleti alapmű, ami vezetőknek rendkívül hasznos lehet, és azoknak, akik egy vállalatot irányítanak, mindenképpen érdemes elolvasnia.” – ismerteti Márton utolsó ajánlóját. A sikeres, autókereskedelmi szegmensben tevékenykedő cégtulajdonos régebben több könyvet olvasott személyes fejlesztése céljából, de mint mindenkinek, neki is lefoglalja az életét a munka és a hétköznapok. „Igyekszem manapság is sokat olvasni, volt, hogy évente 10-12 könyvet is elolvastam, minden este legalább 15-20 oldalt, és sokszor reggel is. Természetesen dolgoztam nap közben, így a munka miatt nem olvasgattam, de mondhatom, hogy a könyvolvasás és saját magam fejlesztése mindig is központi részét képezte az életemnek. Nyaralásokra 3-4 művet mindig viszek magammal, amik döntő többségét el is olvasom. Számomra az üzleti, személyiségemet fejlesztő és munkámat támogató könyvek mindig is a kikapcsolódást és a feltöltődést jelentették, de manapság inkább a podcastok általi informálódás és ismeretterjesztés képzi a mindennapjaim részét.” – zárja a beszélgetést Hovány Márton.

Sárospataki Albert – Billingo

Azt gondolnánk, a Billingo vezérigazgatójának, Sárospataki Albertnek a munka és a hétköznapi hajtás mellett szinte semmire sincs ideje, azonban nagyot tévedünk, ha ezt hisszük. A fiatal cégvezető szeret és szokott is olvasni, sőt, élete és nézőpontjai – akár az életről úgy általánosságban, akár a munkával kapcsolatban – teljesen más perspektívába kerültek néhány számára rendkívül hasznos, építő könyv által. Ezek ugyanis olyan pluszt adtak számára, melyek által hatékonyabbá és jobbá vált az üzleti világban, amiknek köszönhetően új szervezetfejlesztési és -építési ismeretekre tett szert, és amikkel önmagát – így a testét és lelkét is fejleszteni tudja, magas szinten tartva az energiáit.

Ki korán kel, aranyat lel

A sikeres vezető ugyanis minden reggel korán kel, és edzéssel, meditálással, olvasással és egyéb hasznos tevékenységekkel kezdi a napot. És hát honnan is inspirálódott volna a reggeli korai kelés jótékony hozadékaival kapcsolatban, mint egyik kedvenc könyvéből, Robin Sharma: Hajnali 5 óra Klubjából? Albert ennek köszönheti a reggeli rutinját és annak kialakítását, mely által sokkal produktívabban és fókuszáltabban tudja végig csinálni a napját.

„Szoktam mondani, hogy ki korán kel, aranyat lel, és mennyire igaz ez a mondás. A könyv arról szól, hogy megismerjük, milyen pozitívumokkal jár, ha hajnali 5-kor felkelünk, és végig csinálunk egy speciális megszokott rutint. Ez nagyjából a testedzést, a meditációt, a könyvolvasást vagy valamilyen inspirációs folyóiratnak az elolvasását jelenti, melyekkel megalapozhatjuk a napunkat. Gyakorlatilag ezzel a hármas kombóval, melyek közül nem kell, hogy 20 percnél többet igénybe vegyen egyik sem, sokkal produktívabb lehet a napunk, és a könyv elmagyarázza ennek az egésznek a lélektanát, hogy mindezek által hogyan értékeljük másként az életünket és miként tudunk többet kihozni saját magunkból.” – mondja a Billingo vezetője, akinek Robin Sharma könyve nagyon sokat hozzátett az életéhez.

Minden nap 1%-kal jobbnak lenni

Szintén nagyon remek könyv és kiváló olvasmány James Clear: Atomi szokások című műve. Arról szól, hogy hogyan tudunk tudatosan változtatni napi 1%-ot az életünkön, annak érdekében, hogy sikeresebbek legyünk a vállalkozásunkban, vagy akár a mindennapjainkban.” – ismerteti Albert, miről szól a könyv. Úgy véli, mivel a könyv a marginális teljesítménynövekedést célozza meg, kiváló olvasmány vállalkozóknak is, akik olyan hasznos és értékes információk birtokába juthatnak által, mellyel megtöbbszörözhetik a hatékonyságukat, napi 1%-kal jobbá válhatnak, és ennek a tudatos életmódváltásnak és apró szokásoknak a kieszközlésével egyértelműen pozitív irányba változik az életük. Albert azt is elmondta, szerinte ezáltal a könyv által jó szokásokat teremthetünk magunknak, míg a rossz dolgokat, tulajdonságainkat meg tudjuk szüntetni.

Túsztárgyalós könyv nem csak túsztárgyalásokhoz

A Billingo fiatal vezetőjének volt, hogy egy FBI vezető túsztárgyalós könyve adott lendületet a mindennapok során. Azért szereti ezt a művet, mert – ahogy fogalmazott „húsbavágóan” a szemünk elé tárja, hogyan válhatunk a legjobb tárgyalóféllé. „Alapvetően eszelős történeteken keresztül vezeti végig az olvasót a könyv, de nem csak túsztárgyalások kapcsán lehet levonni hasznos következtetéseket belőle. Lemodellezi, hogy az egyes tárgyalások hogy alakultak, mi az egésznek a lélektana, mindezt nagyon valósághűen, úgy, hogy nagyon ragadósan lehessen csatlakozni a könyvhöz, mert szerintem letehetetlen.” – mondja. Szerinte olyan esszenciát ad, ami az élet minden megbeszéléséhez, egyeztetéséhez vagy tárgyalásához hatalmas segítséget adhat, és nem csupán üzletemberként, hanem akár magánemberként is a hétköznapokban.

A lényeg: a dolgok miértje

A Billingo vezetőjét rendkívül inspirálta Simon Sinek: Kezdj a miérttel! könyve. „Az arany kör filozófiája mentén akár egész szervezeteket és vállalkozásokat sikeresen fel lehet építeni, és sok jó dolgot levetíthetünk belőle saját vállalkozásunkra vonatkozóan. Ebben azt magyarázza el Simon Sinek, hogy maga a miért az soha nem a pénz vagy a profit, hanem az eredmény. Ha valamit csinálsz, annak a miértjét meg kell nagyon jól fogni, tehát, ha érted azt, hogy mit miért teszel, és ezt levezeted a mindennapokba, pontosabban fogsz tudni haladni.” – mondja Sárospataki Albert. A könyv a vállalkozónak nagyon sokat tett a mindennapjaihoz és sok pluszt adott neki, hiszen úgy érzi, most már sokkal tisztábban látja a helyzetét. Mindenkinek azt tanácsolja, hogy olvassa el ezt a hasznos könyvet, hiszen, ha a „miérteket” beépíti az ember a mindennapokba, és felteszi magának ezt az egyszerű kérdőszót, akkor sokkal több csalódástól és vakvágánytól mentheti meg magát, növelheti a hatékonyságát és a tisztánlátása is nagyobb mértékben fog növekedni.

Gulyás Zsuzsa – Patina Webshop, Showroom

Gulyás Zsuzsa lakberendező és food stylist, a Patina Webshop + Showroom tulajdonosa nagyon szeret olvasni, de ha könyv ajánlóról van szó, a „self brandingtől” elrugaszkodva, olyan olvasmányokat ajánl, melyek által a szórakoztatás és a kikapcsolódás vizeire evezhetünk. Zsuzsi sokat olvas, vannak olyan időszakok, amikor kevésbé van erre ideje, de ha úgy alakul az élete – például mostanság, akkor falja a jobbnál jobb regényeket és életrajzi műveket, melyek kiváló stresszoldók számára.

Előnyben az őszinte humor és az életrajzok

„Gyerekkorom óta úgy alszom el, hogy olvasok. Viszonylag gyorsan haladok, és a könyvek sokat segítenek abban, hogy ne fogyasszak annyi online tartalmat vagy éppen ne nyomkodjam a telefonom, lefekvés előtt az ágyban.” – meséli a lakberendező, akit igazán feltöltött a The Fran Lebowitz Reader olvasmány, mely az író korábbi két esszéjét olvasztja össze. Zsuzsa szerint nagyon érdekes, hogy bár a ’70-es években íródott a könyv, mégis, mai napig tartalmaz olyan releváns és vicces elemeket, amik napjainkban is megállják a helyüket. Ahogy jellemezte, ez a könyv rendkívül szókimondó, egyedi, rettenetesen őszinte humorral van megfűszerezve.

„Én a halmozó típus vagyok” – nevet Zsuzsa, amikor meséli, hogy nála általában halmokban állnak a könyvek az éjjeli szekrényen, és amelyikhez éppen kedve támad, azt kezdi el olvasni. Nála ez a folyamat abszolút hangulatfüggő, vagyis úgy váltogat a különböző támájú és műfajú olvasmányok között, mint ahogy legtöbben a filmek és sorozatok között. Amikor újra felvesz egy könyvet, gyakran napokkal később, könnyen vissza tud kapcsolódni a történetbe, és szereti várni egy-egy szál kibontakozására is . Ilyen például Tina Fey: Bossypants-e, melyet nagyon nehéz volt számára letenni. „Imádom az életrajzi könyveket, engem ezek nagyon inspirálnak. Azt mondja el ez a könyv, hogy az író hogyan került be média világába, hogyan lett az egyik legsikeresebb comedy író Amerikában, miként vált a férfi comedy-sek körében egy rendkívül meghatározó alakká nőként. Tina Fey kommunikációja nagyon asszertív, személye könnyen alkalmazkodó, és ezek a tulajdonságok egészítik ki a tehetségét, ami példaértékű. Felüdülés volt olvasni, mert a hangvétele őszinte és humoros, de a mondanivalója univerzálisan igaz minden szakterületre, így az én munkámra vetítve is. Elvégre mindenki olyan emberekkel szeretne együtt dolgozni, akivel akár hajnali háromkor is szívesen összefut a kávéautomatánál, vagyis akikkel könnyű kijönni és mindenkihez van egy jó szavuk.” – mondja.

Komédia a reptérről

Kazuo Ishiguro Nobel-díjas brit író 1989-ben megjelent regénye, a Napok romjai szintén magával ragadta Zsuzsát, amire egy reptéri shopban tett szert. Először a filmet látta belőle, amit – elmondása szerint – túlzottan áthatotta az angol arisztokratikus távolságtartás, és a láthatólag értelmetlen szenvedésnek az esszenciája. A történet arról szól, hogy a szereplők amolyan igazi angolosan és kedvesen sertepertélnek egymás körül, az etikett által megbéklyózva, egészen addig, míg elmúlik az idő, hogy együtt lehessenek. „Azért a könyv sokkal jobb. Nagyon megfogott. Lassabban történnek benne a dolgok, több részletet kap az ember, jobban tudtam azonosulni és szimpatizálni a karakterekkel. Olvastam aztán az íróról is, mert szeretek néha a könyvek készítőinek és a hátterüknek utána nézni. Kiderült, hogy mint a mi Verne Gyulánk, ő is olyan tájakról írt sikeres regényeket, ahol előtte még soha nem járt. Az ő esetében a szülőföldje, Japán, elevenedett meg lelki szemei előtt"  – mondja Zsuzsa.

Azért szakmai könyvekből is akad otthon, nem is egy

Zsuzsa elmondta, sokat szokott gondolkozni, hogy mit olvasson. Szeret megkérdezni másokat, ismerősöket és barátokat, hogy éppen mit olvasgatnak, mert az egyfajta biztonságérzetet ad neki, ha valaki ajánl számára valamit. Sok könyvbe azonban teljesen véletlenül nyúl bele. „Egyszer egy Airbnb-ben botlottam bele egy hihetetlenül izgalmas regénybe, ahol aztán megállapodtam a tulajjal abban, hogy én akkor ezt most elviszem.” – magyarázza, mennyire a véletlenen múlhat néha az ember életében egy-egy meghatározó olvasmányra való rábukkanás.

Fiatalabb szemmel nem biztos, hogy minden mai könyvemet elolvastam volna. Ma már az a fontos, hogy erős hangulata legyen valaminek, mély, vicces, egyedi vagy izgalmas. Ha valami felkelti az érdeklődésemet, szeretem a kritikákat is elolvasni róla – jó néha tudni, más hogyan értelmezte a könyv mondanivalóját, az egyes fejezeteket, és mi az, amiben másképp vélekednek az emberek, mint én.” – mondja.

Persze Zsuzsa könyvespolcán számos szakkönyv is megtalálható, de a fiatal lakberendező ezeket az olvasmányokat nem viszi be az ágyba. Ahogy mondja, vannak a „kanapéra való könyvek”, amiket a magas információ tartalmuk miatt inkább a nappali kanapéján, a dohányzóasztalnál olvas és tanulmányoz, és amelyekből igyekszik tanulni. Zsuzsának, aki korábban megfordult a reklám- és filmszakmában is, számos, dramaturgiával és filmművészettel foglalkozó olvasmány is megtalálható a gyűjteményében, hiszen, még ma is, fél szemmel figyelemmel kíséri ezeket a szegmenseket. Manapság az Eastern Lights magyar és csehszlovák lámpatervezésről szóló független kiadású könyvet forgatja sűrűn, de más albumból is szeret inspirálódni, ilyen Kelly Wearstler: Evocative Style című lakberendezési kötete, mely véleménye szerint különleges észjárásba és ízlésbe enged betekintést, vagy Beata Heumann: Every Room Should Sing című első referenciaműve. A napokban érkezett “A Függönyözés Enciklopédiája” még az asztalon várakozik.

szerző:Müller-Hegedűs Henriett

Ezek is érdekelhetnek

További tartalmak